Komu je Janša nevaren
Avtor Dr. Janez Kolenc | 18. september, 2008 @ 12:29
Kdo pravi, da leva sredina nima vrednot in svoje zamisli o demokraciji ali komu je Janša nevaren
Torej, komu je Janša nevaren ?
1. Ljudem brez vrednot
17.2.2007 24ur.com navaja Janeza Janšo:
“Kot je poudaril, SDS ostaja predvsem stranka vrednot, kljub še vedno številnim odporom posameznih lobijev. Obenem je izpostavil stališče stranke, s katerim zahtevajo enaka merila za vse državljane.
2. Neuspešnim in nesolidarnim
Janša je dejal, da je SDS na volitvah 2004 zmagala z boljšim programom, sedaj pa Slovenijo vodijo z boljšimi rezultati. "V tem času smo dokazali, da je lahko družba hkrati uspešna in solidarna", je v svojem nagovoru poudaril Janša.
3. Starim kadrom in sporni stroki
"Uspehi sedanje koalicije pa nekatere motijo. V Sloveniji so še vedno veliki odpori posameznih lobijev, ki prodajajo stare kadre s sporno stroko", je dejal predsednik SDS.
4. Slabim in nepoštenim
Kot je dodal, "Slovenija zato potrebuje vse, ki so sposobni dobro in pošteno delati.”
4.3.2008 Milan Zver pove katere vrednote cenijo v SDS:
“Minister za šolstvo in šport dr. Milan Zver se je v svojem pozdravu zahvalil komisarju Figlu, da veliko pomaga Sloveniji pri razvoju visokega šolstva. Čestital je diplomantom teologije in izrazil zadovoljstvo, da ta smer postaja vedno bolj zanimiva in da se ji odpirajo nove zaposlitvene možnosti. V postmoderni družbi v kateri živimo, so duhovne vrednote pomembne, saj moderna, osredotočena na tehnologijo in znanost, ni dala odgovorov na vsa življenjska vprašanja. Posledično je zaznati ta novi trend v vsej Evropi, ki jo bolj kot premog in jeklo združuje kultura. Ta pa temelji tudi na veri in religiji. Še ena vrednota, ki se na tem študiju poudarja, je ekumenizem. Danes strpnost ni več dovolj, potrebno je storiti več, razvijati medkulturni in medverski dialog, ki je zanesljiva pot, da bi se izognili spopadu civilizacij. Z razvijanjem altruizma in podobnih vrednot, verjamem, da bomo pri tem uspeli, je sklenil svojo misel minister.”
Ali ceni SDS:
Janša pove, da pripada stranki vrednot in druge stranke izloči iz takšne opredelitve, torej druge stranke so brez vrednot. Za katere vrednote se zavzema SDS pa pove Zver. Za duhovne vrednote, ki temelje na veri in religiji, ki so nemoderne ali protimoderne = so postmoderne, kar pomeni, da gre za ekumensko (ekumen = naseljeno, obljudeno področje) na dialogu in ne na strpnosti začrtano pot, da bi se izognili spopadu civilizacij. Razvijanje altruizma (nesebičnosti) pri tem se mu še posebej zdi vredno podčrtati.
Vendar Janša pove o „postmodernih“ vrednotah več kot Zver. Pove nam, da so nekateri brez vrednot, da so v družbi (narodu, državi) tudi neuspešni in nesolidarni, da so v Sloveniji stari kadri in sporna stroka, da so v Sloveniji tudi slabi in nepošteni. Takšni so V Sloveniji nezaželeni.
Torej je zaželeno postmoderno stanje stvari v Sloveniji takšno:
Lahko bi analizirali tudi program SDS, ki pa izrecno ne govori o vrednotah. Torej stranka vrednot, kaj malo pove o vrednotah. Po eni strani je to lahko izraz tega, da vrednot nima ali pa si lasti vse vrednote, posebej še duhovne (postmoderne).
Pa poglejmo najprej , katere so predmoderne, moderne in postmoderne vrednote:
Na nivoju posameznika so predmoderne vrednote naslednje:
Skratka, med nami, med prebivalstvom žive različne vrednote in vsak posameznik jih ima in neguje. Janša in Zver pa nam kot postmoderne poskušata vsiliti predmoderne avtoritarne in masovne vrednote, ki nimajo nič skupnega z družbo 21. stoletja. Vprašajte se, ali si res želite živeti v okolju takšnih zaplankanih vrednot ali pa želite živeti v odprti družbi, kot državljani sveta. Odločite se, pojdite na volitve in povejte ali ste sposobni uveljaviti resnične postmoderne vrednote razvitih demokracij.
Zaključek
Demokratične vrednote so pridobitev socialnih revolucij v zgodovini človeštva ter liberalne politične misli. V sodobnih političnih sistemih te vrednote ščiti liberalno-demokratični politični sistem, ki je v svetovnem merilu na pohodu. Lahko bi rekli, da so vrednote liberalne demokracije tudi vrednote demokratične politične kulture.
V slovenski politični zgodovini nimamo močne liberalne tradicije, zato liberalne stranke tudi niso pustile globokih sledi med prebivalstvom. Čas je, da se te liberalne vrednote uveljavijo tudi med širokimi ljudskimi množicami.
V svojem prispevku poskušam prikazati te vrednote, da ne bi oblastniki govorili, da so samo oni nosilci vrednot in vrednotnega sistema (kulture) prebivalstva Slovenije.
Dr. Janez Kolenc
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/09/18/komu-je-jansa-nevaren/
Klikni tukaj za tiskanje