Do dna
Avtor Jani Sever | 12. september, 2008 @ 9:18
Finska vlada je odgovorila na drugo noto iz Slovenije. In Dimitrij Rupel ji je takoj preko medijev odgovoril nazaj. Z Dimitrijem ni dobro zobati češenj. Napovedal je, da bo Slovenija z diplomatskimi akcijami nadaljevala.
Finski odgovor je bil seveda pričakovan. Konec koncev smo diplomatski pig pong med slovensko “kitajsko” tehniko in skandinavskim pristopom k tej igri že videli ob prvi Dimitrijevi noti finski vladi, v kateri je Slovenija zahtevala ustrezna pojasnila o oddaji finske javne televizije. Takrat je finska vlada odgovorila, da se v delo medijev ne vmešava. Tokratni odgovor je podoben. S preiskavo Patrie se ukvarjata policija in sodstvo in finska vlada nad njihovim delom nima nadzora. Niti ne more komentirati kriminalistične preiskave. Še ena diplomatska nota slovenskega zunanjega ministrstva je bila tako zavrnjena.
Slovenskega zunanjega ministra je ta neverjetna neodgovornost finske vlade spet malce razburila. Zato je bil primerno oster. »Bili smo priče grobi diskreditaciji predsednika vlade neke države. Ta očitek, ki je bil tako eksploziven in je šel po vseh mogočih medijih, je treba razčistiti. Kot razumem prizadevanje predsednika vlade in kot tudi sam mislim, je treba narediti vse, da se pride do dna,« je povedal Dimitrij Rupel. Poleg tega je zavrnil, da bi šlo pri sporu med Slovenijo in Finsko za vprašanje nekega medija ali poročanja nekega novinarja, ki je sprožil val diplomatskih not.
Ne, gre za veliko več. Rupel je bil jasen: »Ne mislim, da je kriv kakšen medij ali novinar. Mislim, da gre za politično zadevo, za političen obračun.« Če smo ga prav razumeli, je govoril o obračunu med slovensko vlado in opozicijo, v katerem sodeluje tudi finska vlada s svojimi državnimi podjetji, državno televizijo, policijo in sodišči. Manjka samo še vojska. A vsa ta pomoč, ki jo zahrbtno finska država nudi slovenski opoziciji, Dimitrija ni preplašila. Napovedal je, da bo slovenska vlada še naprej delovala: »skrajno odločno, resnicoljubno in verodostojno«. In pribil: “Naj stane kar hoče.”
»Bili smo precej odločni v izjavah do Finske in nameravamo biti odločni še naprej. Ker je Patria državno podjetje in so izjave o preiskavah dajali finski državni uradniki, smo dolžni opozarjati, če je treba, tudi večkrat. Povsem logično je, da se vlada in ministrstvo izražata tako, da branimo interese in ugled države.« To so seveda vrednote, ki zahtevajo popolno nepopustljivost. Do konca. Finska se mora tega zavedati. Slovenska vlada namreč ne popušča, kadar gre za interese in ugled države, ki ju predstavljajo interesi in ugled vlade. Ti pa so seveda istovetni z interesi in ugledom predsednika vlade.
Visoki predstavnik naše vlade je pričakovano pokazal tudi svojo plemenitost, popustljivost in razumevanje za težave vlade prijateljske države. Kako bi sploh lahko bilo drugače ob njegovi neizmerni razgledanosti in visokih moralnih ter etičnih vrednotah, ki jih premore. Zunanji minister Dimitrij Rupel dobro pozna razmere po svetu. Tudi na Finskem. Zato je mirno pripomnil, da se finska vlada pač brani. Ubogi Finci. A kljub temu gre tu za tako hude in načelne stvari, da jih bo potrebno razčistiti. Dimitrij upa, da bo to kljub vsemu mogoče tudi s sodelovanjem finske vlade.
Hvala bogu za zunanjega ministra, na katerega smo lahko ponosni in ob katerem se lahko počutimo varne. Dokler je z nami, nas nobena tuja država ne more prevarati, se iz nas norčevati ali kovati zarote proti naši domovini. Hvala bogu in vsem predsednikom slovenskih vlad, ki so ga izbrali za vodnika in varuha naše zunanje politike. Vsi njegovi sovragi naj si še enkrat preberejo eno njegovih zadnjih velikih misli: “Kot razumem prizadevanje predsednika vlade in kot tudi sam mislim, je treba narediti vse, da se pride do dna.”
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/09/12/do-dna/
Klikni tukaj za tiskanje