Kdo je ustavil preiskavo?

Avtor Jani Sever | 8. september, 2008 @ 10:55

Medtem ko slovensko zunanje ministrstvo zahteva svojo oddajo na finski javni televiziji, smo dobili potrdilo, da slovenska policija več kot leto dni ni storila ničesar v zadevi Patria. Zdaj bo raziskala, kdo je za to kriv.

Kdaj so torej začeli delati? Ko se zadeve ni dalo več skrivati. Na Finskem je bilo že nekaj zaprtih, v Sloveniji je parlamentarna komisija delovala s polno paro ne glede na to, ali je bil njen način dela komu všeč ali ne, in mediji so o Patrii poročali skorajda vsak dan. No in takrat, po več kot letu dni odkar je slovenska policija prejela Interpolovo obvestilo, je nanj tudi odgovorila. To naj bi pomenilo, da je začela delati na primeru. Ampak tudi to ne drži. Delati ni začela, ker, kot je pojasnil notranji minister, ni vedela, kaj naj počne. Finci ji niso povedali. Tako govorita tudi generalna državna tožilka in predsednik vlade.

Skratka, slovenska policija nima kaj početi v tem primeru, kljub temu da Interpol misli drugače. Kasneje smo izvedeli, da tudi to, da Finci niso ničesar sporočili v Ljubljano, ne drži. Minister je prostodušno povedal, da so dobili nekakšen spisek 26 ljudi, ki naj bi jih zaslišali. Vendar niso vedeli, kaj z njim. Fincev pa tudi niso vprašali za dodatna pojasnila. Minister se celo nekako huduje, da so s Finske prihajala obvestila po elektronski pošti. Si predstavljate? Finci leta 2007 poslujejo preko elektronske pošte? Neverjetno. Še dobro, da v slovenski policiji niso nasedli tej tehnološki prevari.

No, ker so stvari očitno šle nekoliko predaleč in so se vsi vpleteni že dodobra zaplezali s svojimi izjavami, je minister Mate odredil izredni notranji nadzor. Našli naj bi tistega, ki je kriv, da policija več kot leto dni ni odgovorila na Interpolovo depešo, čeprav je v njej jasno pisalo, da obstaja sum pranja denarja v povezavi s poslom Patrie v Sloveniji. Šef policije in notranji minister z vsem skupaj seveda nimata nič. Čeprav ju mediji na neaktivnost policije opozarjajo vsaj že pol leta in čeprav ves ta čas trdita, da je vse v najlepšem redu.

Enako velja za predsednika vlade. Bo na koncu za naravnost neverjetno nedelovanje policije krivec nek nižji policist iz urada za sodelovanje z Interpolom? Si vlada to res lahko privošči? Očitno bo poskusila vse, konec koncev je uspela kar veliko ljudi prepričati, da je vse skupaj zarota proti Janezu Janši. In to kljub temu, da se tudi njemu zatika. Najprej je zatrjeval, da o poslu ni vedel ničesar. Zdaj obrambni minister Karel Erjavec trdi, da naj bi ga pred podpisom pogodbe z njo podrobno seznanil. Trdil je tudi, da v preiskavi ni slovenskih državljanov. Zdaj je jasno, da to ne drži.

Predsednik vlade, minister za notranje zadeve in generalna državna tožilka pa so še vedno prepričani, da slovenski organi ne morejo narediti ničesar. Vsaj ne sami. Finci bi jim morali vse dati na krožniku. Da bi slovenska policija sama raziskovala — ni šans. Bo pa v nekaj urah temeljito preiskala svoje dosedanje delovanje. A ne za potrebe kakšnega kazenskega postopka. Ne, to bi bilo res pretirano. Rezultate notranjega nadzora nujno potrebujejo poslanci vladne koalicije na jutrišnji seji državnega zbora, da bodo lahko odgovorili na očitke, da slovenska policija leto in pol ni storila ničesar.

Pa še en: saj ni res, pa je! Minister Mate trdi, da zaradi neaktivnosti slovenske policije ni bilo nobene škode. Morda. A vprašati bi se morali drugače. Kdo je imel od tega korist? Odgovor je povsem enostaven. Osumljeni korupcije. In potem sledi še eno neizbežno vprašanje. Kdo jim je to korist omogočil? Tudi ta odgovor je na dlani. To so bili slovenski organi pregona. Ti, ki bodo sedaj pridno preiskali sami sebe. Pod istim vodstvom seveda. In njihovim ugotovitvam bomo seveda lahko samo verjeli. Vsak dvom bo znak za to, da dvomljivci gotovo pripadajo snovalcem velike mednarodne zarote proti slovenski državi.

Tako to gre v Sloveniji. Medtem zunanje ministrstvo zahteva objavo nove oddaje na finski TV. Resnica o Patrii - 2. del naj bi dopolnila navedbe iz prve oddaje, osvetlila ozadje nastajanja prve oddaje in izbora sogovornikov finskega novinarja. Ni sicer povsem jasno, kdo naj bi jo posnel, vendar lahko sklepamo, da bi scenarij posredovalo slovensko zunanje ministrstvo. Perfektno. Stavim, da bi v njem omenili tudi zgledno delo slovenske policije in tožilstva, ki za obtožbe iz oddaje finske javne televizije nista našla nikakršnih dokazov. Prav tako kot jih menda niso našli uslužbenci Patrie.

Lovke mednarodnih zarotnikov so dolge. Gotovo so prav oni zaustavili slovensko policijo.

Jani Sever


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/09/08/kdo-je-ustavil-preiskavo/