Delavska realnost
Avtor Urh Maček | 8. september, 2008 @ 17:25
Danes so predstavniki industrijskih sindikatov, članov Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), spreovorili o negotovih perspektivah slovenske industrije.
Generalni sekretar sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije - STUPIS Anton Rozman je opozoril na večno negotovo prihodnost 20.000 delavk in delavcev, katere združuje omenjeni sindikat. Želijo odgovore na preveliko davčno obremenitev na podroičju dela, sprašujejo se kdaj bo v Sloveniji poslovnim poročilom priloženo tudi poročilo o socialni odgovornosti (TSR - Corporate Social Responsibility) in jih zanima kako preživeti s 500 evri na mesec.
Strečko Čater iz sindikata kmetijstva in živilske industrije - KŽI je poudaril, da od bodoče vlade pričakujejo preprečitev razpada živilsko predelobvalne industrije, konkretne pobude in predloge za ohranitev živilske industrije, ki ne bi bila sama sebi v namen, marveč bi morala nuditi kvaliteten servis primarnemu kmetijstvu, ki bo v prihodnjosti pomembno kreiral kvaliteto našega življenja. V zadnjem mandatu vlade je delo v tej panogi izgubilo 9030 delavk in delavcev, kar predstavlja zmanjšanje za skoraj dve petine vseg zaposlenih v živilski industriji v primerjavi z letom 2004.
Generalni sekretar STUPIS Anton Rozman in Srečko Čater iz KŽI:
Anton Rozman: “…, da nas, naše dejavnosti in delavcev zaposlenih v tekstilni in usnjarsko-predelovalni dejavnosti ne zanimajo Patrije, Valuki, tanki in letala in razno razna oprema, ne provizija, ne podkupnine, pač pa samo recept kako v povprečju z manj kot 500 evri preživeti iz dneva v dan.”
V sindikatu kovinske in elektroindustrije Slovenije - SKEI pa se srečujejo s pomankanjem domače delovne sile. Posledica nerazpožljive delovne sile bo zmanjševanje gospodarske rasti in s tem počasnejši gospodarski razvoj. Na drugi strani pa odpira problem pritoka migracijskih delavcev in pregovorne nestrpnosti naših listov gore.
Predsednica SKEI Lidija Jerkič:
Lidija Jerkič: “… postajamo neke vrste sužnjelastniška država, da zaposlujemo delavce, ki delajo preko delavnega časa, ki je v tej državi predpisan, da zaposlujemo delavce, ki delajo za nižje plače kot veljajo za delavce v rednem delovnem razmerju in da gre za delavce, ki živijo v nečloveških življenskih pogojih, lahko jih imenujete tudi kombi delavci …”
Zaključne misli predsednika ZSSS Dušana Semoliča:
Dušan Semolič: “V letu 2007 se je na novo odprlo 6900 novih delovnih mest, kar je spodbudno. Slabo pa je v tej številki, ko se vprašamo o kvaliteti teh novih delovnih mest skozi optiko delovnih razmerij. Večina sodi v skupino dela za določen čas, bodisi zaposlitev preko agencij.”
Odgovor Semoliča na vprašanje, kateri program politične stranke najbolj odraža skrbi sindikata:
Urh Maček
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/09/08/delavska-realnost/
Klikni tukaj za tiskanje