Finsko darilo

Avtor Jani Sever | 3. september, 2008 @ 11:05

Neka finska javna televizija je obtožila slovenskega predsednika vlade, da je prejel podkupnino s strani finskega orožarskega podjetja. Neprijetno. Še ena novinarska raca, usmerjena v brezmadežnega slovenskega politika.

Predsednik slovenske vlade je takoj vse zanikal. Finski novinar je nasedel slovenskim sogovornikom, ki so seveda politično motivirani, in objavil neresnično zgodbo. Zdaj je na vrsti finska javna televizija, da se opraviči. Konec koncev v oddaji ni bil predstavljen niti en dokument, ki bi dokazoval zoprne trditve. Če bi ga imeli, bi ga gotovo pokazali. Tako pravi Janez Janša.

Finski novinar, ki je zadevo preiskoval, je na žalost predstavil še bolj zoprn argument, zakaj naj bi njegovim besedam verjeli. Trdi, da bodo dokumenti o podkupovanju postali javni, ko jih bo finska policija predala tožilcu in se bo začel sodni proces. Kar naj bi bilo kmalu. Vendar na žalost po slovenskih parlamentarnih volitvah. Vsekakor finska javna televizija hudo nagaja SDS in slovenskemu predsedniku vlade.

Janša, ki se je več kot desetletje boril, da je nekako zmagal v interpretaciji, da se v Sloveniji na začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja trgovina z orožjem ni zgodila, je sedaj zapleten v novo orožarsko zgodbo. Slovenski novinarji smo bili deklasirani. Nobeni dokumenti niso pomagali. Čeprav jih je bilo kar nekaj, kljub vsemu, objavljenih. A v Sloveniji policija pač nikoli ni premogla vztrajnosti, ki jo v primeru Patria demonstrira finska policija.

Predsednik vlade je včeraj spomnil na čas Depale vasi. Dejal je, da se je izkazalo, da so bili dokumenti, ki so jih našli pri Milanu Smolnikarju ponarejeni. Pozabil pa je omeniti, kdo jih je ponaredil. Pozabil je omeniti, da se je pisalni stroj, na katerem so bili napisani, kasneje izgubil. In seveda, pozabil je, zakaj se je Depala vas sploh zgodila. Pozabil je, da je pred tem policija poskušala preiskovati njegove podrejene.

Nekaterih se v Sloveniji pač nikoli ni dalo preiskovati. Ne le na Janševi strani. In ta mentaliteta se vleče in vztraja kot ena od najbolj neprijetnih značilnosti slovenske družbe. So ljudje, ki imajo drugačen status. Tudi sedanja oblast tega ni spremenila. Po skoraj enoletnem preiskovanju zadeve Patria s strani finskih kriminalistov, se v Sloveniji ni zgodilo nič. Nihče ni bil niti zaslišan. Kot da vse skupaj s Slovenijo ne bi imelo popolnoma nobene zveze.

Kot da to, da neki novinarji in policisti iz neke severne čudaške dežele preiskujejo svoje podjetje, ki je domnevno dajalo podkupnine za posel s slovenskim obrambnim ministrstvom, s Slovenijo nima nič opraviti. Nekdo naj bi podkupoval v Sloveniji. Ne, saj to ni mogoče? Bo to kdo preiskal? Povsem mogoče, a samo, če je osumljenec prave politične barve. Menda ne bodo preiskovali svojih. To se ne spodobi in je tudi zelo nevarno. Kdo je kdo, pa se itak ve. Tu ni nikakršnih skrivnosti.

Minister za notranje zadeve Dragutin Mate, generalna državna tožilka Barbara Brezigar in predsednik vlade Janez Janša se vsi zelo dobro spominjajo časov Depale vasi. Vsi zelo dobro vedo tudi, kaj se je dogajalo pred tem in za tem. Dragutin Mate je bil eden od najbolj pomembnih mož na notranjem ministrstvu, ko so na Balkanu množično kupovali orožje. In Barbara Brezigar je bila tista, ki je odločilno prispevala k temu, da Depala vas nikoli ni doživela epiloga na sodišču. Na žalost pravne države.

Prav v tem je sporočilo afere Patria. Ne glede na to, kakšen bo zaključek zgodbe o podkupovanju na najvišjem nivoju — vsi so nedolžni dokler jim krivda ni dokazana — bo ostal zgled, kako ravnati v podobnih primerih. Ostal bo zgled neke bolj pravne države kot je naša.

Jani Sever


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/09/03/finsko-darilo/