Izobraževalna resorja
Avtor Denis Sarkić | 14. avgust, 2008 @ 20:04
Ministrovanje Milana Zvera je povzročilo veliko konfliktov, ki so peljali v obračunavanje in delitve, namesto da bi usmerili k izzivom časa, je danes ocenil podpredsednik Socialnih demokratov (SD) Igor Lukšič. Opozoril je še, da je premier Janez Janša dal vedeti, “da se v javno diskusijo lahko vtikajo samo tisti, ki imajo pravo sorodstvo in prave politične povezave”. Tako se je Lukšič na današnji novinarski konferenci uvodoma zahvalil prisotnim novinarjem “za pogum, da se udeležujete novinarskih konferenc kljub temu, da, kot vemo, je treba v tej državi ne biti v sorodu z napačnimi ljudmi in diplomirati pri pravih ljudeh”. Dodal je, da sam ni v sorodu z Radom Bohincem, prav tako pa ni diplomiral pri Ljubici Jelušič, profesorici in svetovalki predsednika SD Boruta Pahorja.
Uvodni Igor Lukšič:
Po zapisu na spletni strani stranke SDS, naj bi namreč premier Janez Janša izrazil nezadovoljstvo z delom novinarke POP TV Katje Šeruga, ker je uporabila izjavo “neodvisnega političnega analitika” Aljoše Selana, ki je nečak nekdanjega ministra iz vrst SD Rada Bohinca in ki je diplomiral pri članici sveta predsednika SD Ljubici Jelušič.
Nadaljevanje uvodnega Igorja Lukšiča:
Pri svoji kritiki Zverovega ministrovanja je Lukšič sicer kot dokaze politizacije naštel primere imenovanj ravnateljev, z zakonom spremenjeno razmerje v svetih šol ter sestavo strokovnega sveta za splošno izobraževanje. Tako je podpredsednik SD navedel, da je minister v primerih Osnovne šole Beltinci in ljubljanske OŠ Majde Vrhovnik odtegnil soglasje k imenovanju ravnateljev, nanje pa je pristal šele po pritisku javnosti. To naj bi dalo tudi “signal ostalim ravnateljem”. Zakonske spremembe so po njegovo z zmanjšanjem števila učiteljev v svetih šol povečale “možnost, da strankarske lokalne elite dobijo apetite po prevzemu ravnateljskih mest”. Pri tem je navedel primer Dolenjskih toplic.
Uvodni Dejan Levanič:
Glede sestave strokovnega sveta za splošno izobraževanje se je po mnenju Lukšiča pokazalo, da v ozadju imenovanja članov na predlog društva matematikov in fizikov “vse niti vleče pravzaprav ministrstvo”. Naštel je še zaplete pri imenovanju direktorja Pedagoškega inštituta ter glede imenovanja Jožeta Mencigerja za člana sveta jeseniške gimnazije. Na področju visokega šolstva pa je bil kritičen do “lahkotnosti”, s katero si je ta vlada zamislila ustanavljanje novih visokošolskih zavodov, in odsotnosti javne agencije za kakovost. Nedavna odločitev inšpekcijske službe v zvezi z odločitvijo senata za akreditacijo ob odločanju za Novo univerzo po njegovo daje napačen signal državljanom. Inšpektorat naj bi s svojo odločitvijo dal sporočilo: “Vsi ljudje so nekvalificirani, da bi odločali in da bi vodili postopke odločanja, če nimajo ustreznih izpitov za vodenje upravnega postopka”.
Lukšič in Levanič o prihodnosti šolstva za Vest:
Na vprašanje o kakovosti v visokem šolstvu je Lukšič dejal, da “do takšnih zapletov sploh ne bi prišlo, če bi vlada leta 2004 poskrbela za ustanovitev neodvisne agencije za kakovost”. Problem po njegovo ni v sami kakovosti konkretne pobude, je pa “odgovornost vlade za klimo, ki jo je vzpostavila z nekaterimi svojimi dejanji”. Rešitev iz sedanjega položaja v šolstvu in visokem šolstvu Lukšič vidi v spremembi miselnosti: “Če je ta mandat poskušal vpeljati vrednoto poslušnosti, je čas, da vpeljemo vrednoto ustvarjalnosti, ki pa zahteva veliko stopnjo avtonomije”. Po Lukšičevo bo treba tudi obrniti trend zmanjševanja deleža BDP, namenjenega za izobraževanje.
Lukšič o prioritetah v izobraževalnih resorjih za prihodnje ministre:
Kandidat za volitve v DZ in donedavni predsednik Mladega foruma Dejan Levanič pa je med prioritetami SD na tem področju izpostavil dostopnost izobrazbe, k čemur bi pripomoglo zagotavljanje brezplačnega študija na prvi in drugi bolonjski stopnji. Ob tem je dodal, da področja visokega šolstva ne gre obravnavati kot trg, saj ima svoje specifičnosti, omenil pa je tudi vključitev Slovenije v projekt “enega prenosnika za enega otroka”, s katerim bi zmanjšali razliko v dostopnosti otrok do novih tehnologij.
Ostala vprašanja novinarjev in odgovori:
Denis Sarkić
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/08/14/izobrazevalna-resorja/
Klikni tukaj za tiskanje