Nesrečniki

Avtor Jani Sever | 4. julij, 2008 @ 10:34

Pri hidroelektrarni Blanca se je zgodila velika nesreča. Trenutno je terjala šest mrtvih, ena oseba je v kritičnem stanju, pet pa jih še pogrešajo. Sožalje vsem, ki so izgubili svojce ali prijatelje.

Avantura je videti neverjetna. Le zakaj so se zapeljali čez jez? Ali res niso niti za hip pomislili kakšno moč ima voda. Vsi, ki smo se kadarkoli kopali na Savi vemo, da te lahko reka mimogrede potegne. Vožnja čez sifone novozgrajene elektrarne pa je kvečjemu delo za kaskaderje v kakšnem filmu. Seveda ob prisotnosti reševalcev. Le kako je torej do tragedije sploh prišlo?

Že precej let se vsako poletje v Sloveniji javnost zgraža nad “češkimi” turisti, ki se pogosto ne dovolj opremljeni spuščajo po Soči. Precej jih je tam tudi umrlo. To, kar smo videli včeraj presega “češko” predrznost. S kanujem čez hidroelektrarno se enostavno ne gre peljati. Je preveč nevarno. Kot je rekel nekdo; najbrž jim tudi rešilni jopiči ne bi pomagali.

Posnetki, ki jih je predvajala TVS so toliko bolj šokantni, ker na njih vse izgleda tako mirno. Nobenih težav. Sava je videti skoraj mirna, dokler ne vidiš kako hitro potuje čoln, ki ga poganja zgolj vodna masa. Potem čoln izgine za stebrom. Krike, ki sledijo, so prisotni zamenjali za vzklike adrenalinskega navdušenja ob prečkanju umetnih brzic.

Hip za tem sta se čolna, z množico navdušenih veslačev pri prehodu čez jez potopila. Kako zelo varljiv je bil mir, ki ga prikazuje zadnji posnetek, dokazujejo tudi težave, ki jih imajo reševalci. Ti pravijo, da je le-to izjemno zahtevno. Da bi sploh lahko omogočili reševanje potapljačem, je potrebno zapreti pretok vode skozi prelivne kanale. Na dnu struge pod prelivnimi polji so namreč nameščeni betonski bloki, ki vodo dodatno vrtinčijo.

Kdo je kriv? Organizator avanture, ki ni predvideval nevarnosti? Udeleženci, ki prav tako niso računali v kaj se podajajo. Vsi skupaj, ker si niso nadeli niti osnovne reševalne opreme. A vendarle je tu tudi odgovornost hidroelektrarne, oziroma tistih, ki jo gradijo. V bližini hidroelektrarn so povsod nameščena opozorila, čeprav pravzaprav nikomur ne pade na pamet, da bi tam karkoli počel.

Kljub temu, da Blanca še ni do konca zgrajena, opozorila očitno niso nič manj pomembna. Nasprotno, vsa gradbišča enostavno morajo biti zavarovana. Zakaj bi bilo gradbišče hidroelektrarne izjema? Glede na nevarnost, bi bilo edino razumljivo, da bi bilo takšno gradbišče precej bolje zavarovano od drugih, denimo avtocestnih.

O tem bo gotovo še govora. Zdaj je čas žalovanja. Kot pravi predsednik vlade: “Gre za hudo tragedijo. Končne slike si še ni mogoče ustvariti, a že zdaj lahko rečemo, da je to najhujša nesreča v Sloveniji, ki se je zgodila na vodi.”

Jani Sever


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/07/04/nesrecniki/