Medijska politika
Avtor Urh Maček | 23. junij, 2008 @ 19:23
Društvo novinarjev Slovenije (DNS) in Sindikat novinarjev Slovenije (SNS) sta na današnji novinarski konferenci predstavila izhodišča za prenovo medijske politike. Izhodišča za prenovo so pripravili v obliki zloženke, katero so poslali akterjem medijske politike in medijske industrije, novinarkam in novinarjem, nosilcem akademskih analiz in civilno-družbenih akcij. Zloženko so poslali tudi političnim strankam, ki jih v času priprav na parlamentarne volitve želijo spodbuditi k premisleku in javnemu opredeljevanju o prihodnosti razvoja in delovanja medijev v Sloveniji.
Gradivo je nastalo na pobudo avtorjev peticije, ki jo je septembra 2007 podpisalo 571 novinark in novinarjev. Avtorji - Sandra Bašić Hrvatin, Iztok Jurančič, Brankica Petković, Grega Repovž, Jernej Rovšek, Špela Stare, Matej Šurc in Blaž Zgaga - so pri pisanju Izhodišč za spremembe na področju medijske politike izhajali iz priporočil nastalih v okviru raziskovalnih študiji in raziskav Mirovnega inštituta, iz analiz in razprav v okviru DNS in SNS ter iz predlogov amandmajev na zakone, ki so jih omenjene organizacije neuspešno vlagale pri sprejemanju in spreminjanju medijske zakonodaje.
[1] Dokument je razdeljen na oceno stanja in priporočila za spremembo strukturnih, zakonodajnih in nadzornih mehanizmov na področju medijske politike. S slednjimi skuša preseči anomalije, ki se pojavljajo s kapitalskimi in političnimi pritiski na medije in tako pristopiti k razreševanju tega.
V analizi stanja njeni avtorji ugotavljajo, da so razmere v medijih in slovenskem medijskem trgu slabe. To se, kot so zapisali, izraža tako v večjem številu konfliktov v medijih kot med lastniki in uredništvi ter v razmerju do oblasti.
Po mnenju avtorjev ministrstvo za kulturo kljub svojim formalnim pristojnostim na področju oblikovanja medijske politike do danes ni oblikovalo strateških dokumentov razvoja medijskega sektorja. “Vsaka sprememba zakona o medijih prinese več členov, zapovedi in prepovedi, ki pa se v praksi ne uresničujejo dosledno,” so še zapisali.
Predsednik SNS Jurančič je napovedal, da bodo dokument posredovali vsem političnim strankam in jih pozvali, da se do njega opredelijo. Odgovore pa pričakujejo še pred volitvami.
Repovž o namenu dokumenta in o nekaterih področjih na katere so opozorili s prenovo medijske politike:
Grega Repovž: “Vsi vemo, da če se bo to še naprej zaostrovalo in se bodo dogajale še hujše anomalije na medijskem področju bomo na slabšem vsi. Na slabšem bodo državljani, na slabšem bomo tisti, ki v medijih ustvarjamo in na slabšem bo seveda tudi politika in kapital, kot tista ki sta dolžna, tudi že zaradi svojih lastnih interesov, prisluhniti interesom kako naj se medijsko področje ureja.”
Brankica Petković o problemih medijske politike in namenu dokumenta:
Brankica Petković: “… in želimo s to celoto pokazati, da obstaja neka vizija, ki izhaja iz dolgoletnih analiz in razprav in prizadevanj tudi v parlamentu. In pričakujemo nek odziv. Spremljali bomo kako se bodo odzvali na ta konkreten dokument in na ta področja v prihodnje.”
Odgovori na vprašanja:
Iztok Jurančič: “Imamo pa velik segment trga svobodnjakov. Recimo od osemsto, po minimalnih ocenah, jih je ena tretjina prisilnih, ena tretjina približno je takih navideznih, se pravi takih, ki imajo nezakonite pogodbe v sodelovanju in po naših ocenah je približno tretjina takih, ki so na ta status pristali prostovoljno in se o njem tudi enakopravno pogajali z izvajalci.”
Urh Maček
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/06/23/medijska-politika/
URLs in this post:
[1] Dokument: http://www.novinar.com/novice/novica.php?id=528
Klikni tukaj za tiskanje