Kviki novice

Avtor Katja Buda | 8. junij, 2008 @ 22:35

V Avstraliji je sodnik prisodil v prid 12-letnemu dekletu, ki si želi spremembe spola. Na račun davkoplačevalcev ji bo to omogočeno kljub temu, da se njen oče ne strinja s sodbo. Mama dekleta, endokrinolog, psihiater in družinski svetovalec nepoimenovanem dekletu stojijo ob strani. Dr. Tonti-Filippini meni, da je 12 leto čas velikih nesigurnosti in da je odločitev sodnika neverjetna. Na otoku Samoa dekle ne bi imelo teh problemov. Tam so spoznali čare tretjega spola. V tej kulturi ima gospodinjska opravila v nekaterih primerih čez fafafini – moški, ki se obnaša in oblači kot ženska in ga od malih nog tako tudi vzgajajo. Tako se starši odločijo, če je v družini premalo deklic in ne morejo enakomerno razporediti opravil. Fafafiniji pa niso homoseksualci, saj nikoli ne seksajo s pripadnikom tretjega spola, temveč le z moškimi. Beseda “fafafine” je sestavljena iz dveh delov: “fa” pomeni “kot”, “fafine” pa “ženska”.

Posledice vojne v Iraku se kažejo tudi v postelji. B.J. Jackson in njegova žena sta predramila ameriško javnost in odprla pogovor o morebitnih težavah v spolosti z invalidno osebo. Okoli 3.000 vojakov se je iz Afganistana in Iraka vrnilo s hudimi telesnimi poškodbami. Mitchell S. Tepper, asistent na Centru za odlično spolno zdravje, pravi da nekateri s poškodbami hrbtenice rangirajo željo po normalnem spolnem življenju višje kot to da bi znova hodili. Problem ni le v poškodbi sami in letih – gre predvsem za mlade od 17 do 25 leta – temveč tudi v strahu pred soočenjem s partnerjem. Po besedah Jacksona pa je prav komunikacija tista, ki najbolj pripomore k odpravi problema in nelagodja ter straha pred zavrnitvijo. S težavami v postelji se sooča tudi 300.000 veteranov, ki so utrpeli psihične motnje. Problem pri slednjih se ne konča v postelji temveč lahko pridobljene motnje pripeljejo do nasilja.

the-veteran.jpg

Na avstralski univerzi Deakin so opravili internetno raziskavo, ki je pokazala, da ima 55% Avstralk takšno ali drugačno težavo pri prakticiranju spolnosti. Od 400 anketiranih jih je 65 odstotkov takih, ki se sooča s spolnimi motnjami. Polovica od teh je imelo diagnosticirano motnjo spolnega poželenja. Napetost in depresija sta sicer najpogostejša faktorja, ki negujeta tovrstne motnje. Stres in slaba samopodoba pa vplivata na odzivnost. Vodja raziskave Marita McCabe meni, da so ženske prezaposlene in si vzamejo premalo časa za spoznavanje in izražanje svojih spolnih želja. Na drugi strani Jane Ussher, psihologinja za ženske na Univerzi Zahodnega Sidneya, ne oporeka rezultatom raziskave, a jih tudi ne odobrava docela, saj tovrstne označbe “ne pomagajo”. Meni, da tu ni govora o motnjah, saj to implicira, na problem izhajajoč iz ženske. Zagovarja tezo, ki trdi, da spolne motnje žensk izvirajo iz njihovih odnosov z specifičnim moškim. Ko ženska zamenja partnerja zamenja intenziteto spolne sle. V svojem ugovoru je okarala tudi farmacevtske družbe, ker naj bi si zavoljo večjega zaslužka izmišljevale motnje, ki so bile še pred kratkim nekaj normalnega.

32311407-main_full.jpg


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/06/08/kviki-novice-2/