Stari trendi
Avtor Jani Sever | 2. junij, 2008 @ 10:50
Utrip javnega mnenja se zdi vedno bolj predvidljiv. Objavljene so ankete v Delu, na RTVS in v Financah. Rezultati se precej razlikujejo, vendar je kljub temu skupne točke dokaj lahko najti. Vlada ima vedno manjšo podporo. A hkrati podpora največji vladni stranki relativno raste. Vsem strankam absolutno priljubljenost pada. Z izjemo SNS. Neopredeljenih pa je vedno več.
V Delu sta najuspešnejši še vedno SD in SDS. Samo v Delu se razlika med njima povečuje, tako da SD vodi kar z 19,2 proti 15,2 odstotka. Zares je tretja z velikanskim zaostankom, na 6,3 odstotkih. SNS je tik za njo s 5,9 odstotki. Ostali so še manjši. LDS je pod petimi odstotki. Desus na treh. SLS in NSI komaj nad dvema. Lipe tako rekoč ni. Neopredeljenih pa je več kot 40 odstotkov anketirancev.
Precej drugačno sliko daje anketa RTVS. Tu je na vrhu SDS s 13, sledi pa ji SD z 11,3 odstotki. A tudi tu med prvima dvema in sledilkami zija prepad. Samo, da je na RTVS tretja LDS z dobrimi petimi odstotki. In tudi tu je četrta SNS s skoraj štirimi odstotki. Zares je dobila samo 2,7 odstotka, Desus 2,2. Ostali še manj. Neopredeljenih je skoraj 60 odstotkov.
In še Finance. Tu je slika nekje vmes. SDS in SD sta izenačeni na 21 odstotkih. Sledita Zares in SNS, ki sta zbrali 7 odstotkov, LDS jih je dobila 5, Desus in NSi 4, SLS in Lipa pa en odstotek. Neopredeljenih je v merjenju Financ le blizu 30 odstotkov anketiranih.
Tako je torej s strankami. In podpora vladi? Tudi ta se zmanjšuje. Delo, ki uporablja nekoliko drugačno metodologijo, je namerilo oceno 2,7, marca je znašala 2,9. Po anketi RTVS vlade ne podpira 62,2, podpira jo 30 odstotkov vprašanih. Tudi v Financah je podpora vladi skromna. Ne podpira je 56, podpira pa jo 34 odstotkov. Pri tem je zanimivo, da so na RTVS izmerili, da vlado nadpovprečno podpirajo ljudje, stari od 40 do 49 let, in starejši od 60 let z osnovno šolo ter upokojenci.
Zaključki so pravzaprav precej enostavni. SDS je uspelo povsem poraziti SLS. No, SLS je predvsem porazila samo sebe. Zadnje tedne je bil pri tem početju izjemno uspešen Bojan Šrot, ki je preko identifikacije s svojim bratom stranko pripeljal na najnižjo točko v njeni zgodovini. SLS bo imela, kot kaže, težave celo s tem, da bi ji uspelo priti v parlament. Hkrati NSi ostaja tako nizko kot smo že navajeni. Kar pomeni, da zanjo veljajo enaki zaključki. Kar dve vladni stranki se bosta očitno borili za vstop med parlamentarne stranke. Desus je uspešnejši. Tako po zaslugi poslancev, kot zaradi Karla Erjavca, ki spretno krmari med ministrsko in opozicijsko držo ter hkrati deluje zelo ljudsko. Denimo s svojo potjo v Ajaccio.
Vsekakor ankete kažejo, da je SDS uspelo skorajda povsem monopolizirati desno sredino in da prevzema tako rekoč vse volivke in volivce tega političnega pola. Ob tem je njen, sicer vedno bolj trden in celo nekoliko okrepljeni položaj pravzaprav videti zelo šibek. Kajti njen edini močni zaveznik postaja SNS, kar dolgoročno za stranko, ki želi biti največja sredinska stranka, gotovo ni dobro. Tu je seveda še Desus, za katerega pa je ves čas jasno, da je pravzaprav bližji levi kot desni sredini.
Na drugi strani SD takšnih težav nima. Njena največja skrb je, da se trend padanja priljubljenosti stranke, ki sicer ni dramatičen, že nekaj mesecev nadaljuje. Čeprav je res, da je povezan tudi z večanjem deleža neopredeljenih. A na levi sredini SD ni osamljena. Tu sta seveda LDS in stranka Zares, ki se ji, po hitrem vzponu, ni uspelo prebiti med prve tri. LDS in Zares se vedno bolj prepoznavata kot nekakšen par. Rezultati LDS in Zares so komplementarni. Kadar gre dobro eni, gre slabše drugi stranki in obratno. Vendar njun skupni rezultat nikakor ni zanemarljiv.
Velikih presenečenj zadnja merjenja niti ne prinašajo. Prej potrditev trendov, ki jih je bilo mogoče zaznati že prej. SDS gre sorazmerno dobro, a vedno bolj izpostavljen postaja problem njene osamljenosti. Na vrhu sta samo dve kandidatki za vodenje vlade, SDS in SD. Na sredini je boj odprt. Med manjšimi, pa se zdi, da si je vstop v parlament za zdaj bolj ali manj zagotovil samo Desus. In seveda SNS, ki pa nikakor ne velja več za majhno stranko. Odstotki nacionalistov so v stalnem vzponu. Zmago Jelinčič pa je v Delovem barometru priljubljenosti zasedel peto mesto.
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/06/02/stari-trendi/
Klikni tukaj za tiskanje