Aduti za jesen
Avtor Jani Sever | 28. maj, 2008 @ 11:02
Vinjete in pokrajine, dva od pomembnih projektov, ki jih želi vlada izvesti pred volitvami se neprijetno zapletata. Ampak vse le ni tako zelo črno. So tudi projekti, ki gredo vladi dobro od rok. In tudi tisti, s katerimi ima vlada očitno težave, ponujajo svoje priložnosti.
Razpis za vinjete je doživel pritožbo, hkrati pa proti rešitvi protestirajo sosednje države. Z referendumom o pokrajinah je še težje. Kot je bilo že ves čas znano, referendum pravzaprav ne bo en, ampak jih bo trinajst. In na vsakem bo zastavljenih kar nekaj vprašanj. Na koncu nas vsekakor čaka nekakšen kaos odgovorov, ki jih bo vsak interpretiral po svoje. Ob tem je plačna reforma, oziroma nov sistem plač v javnem sektorju, kljub vsem kritikam, pravzaprav neverjetna zgodba o uspehu.
Ministru za javno upravo se je uspelo dogovoriti tudi s šolniki. Nov plačni sistem je tako rekoč pod streho. Septembra bo torej veselo. Za veliko večino. Denar bo pritekal in obljube tudi. Le kdo bi temu lahko nasprotoval. Opozorila o vplivih na inflacijo in zdržnosti javnih financ se bodo izgubila v zadovoljstvu ob nekaj evrih več v denarnicah vojske javnih uslužbencev. Zaposleni v privatnem sektorju bodo sicer lahko jezni, ampak ne na vlado, temveč naj delodajalce, včasih celo na tajkune.
Tudi vinjete bodo gotovo uspešen projekt. Kljub temu, da njihovo uvajanje le ni tako enostavno kot se je zdelo na začetku. Če bodo vozniki na začetku dobili samo nekakšne Darsove kartice, bo to precejšnja blamaža. Ampak ta bo vsekakor hitro pozabljena ob ceni, ki bo za večino povsem diskontna. Tudi v tem primeru bodo opozorila o zadolženosti Darsa brez dvoma naletela na gluha ušesa. Sicer pa je konec koncev tudi vlada že postregla s svojimi izračuni, ki pravijo, da bo še vse v redu.
Vinjete imajo še eno skoraj čudežno lastnost. Diskriminatorne so do tujcev. Kaj je lahko lepšega? Domačini bodo na boljšem. In njihove ugodnosti bodo plačali tujci. Slišati je skorajda sanjsko. No, pravljica je še lepša kot se zdi na prvi pogled. Diskriminirani ne bodo samo evropski bratje in sestre. Vinjete so zelo neprijetne predvsem za Hrvaško, saj bodo resno podražile pot turistov na vzhodno stran Jadrana. Končno ima Slovenija spet v rokah orožje, s katerim lahko nagaja najbolj priljubljeni sosedi.
In pokrajine? Tu je videti zgodba za vlado še najbolj neprijetna. Pokrajine imajo ljudje sicer radi. Lokalpatriotizem je mogočen motivator. Ampak meje pokrajin so predlagane precej nespretno. In referendumi so pripravljeni tako, da na koncu nikomur ne bo jasno, o čem smo se sploh odločali. Zadeva se lahko dodatno zaplete, ker bodo očitno nekatere od političnih strank pozvale kar k bojkotu referenduma. Nizka udeležba pa je pravzaprav najhujše kar se lahko predlagateljem referenduma zgodi.
Vendar je tudi v tem primeru vladna koalicija dosegla pomembno zmago že v predigri. Predsednik vlade je enostavno zagrozil Desusu, da bi nasprotovanje referendumu pomenilo kršitev koalicijske pogodbe. A to za pozitivni izkupiček še ne bi bilo dovolj. Bolj pomembno je, da je predsednik Desusa ob tem uspel iztisniti še nekaj dodatnega denarja za upokojence. Koristno za oba. Celo nekaj malega razburjenja med poslanci Desusa ne more škoditi. Desus ohranja opozicijsko držo, premier pa ima dodaten izgovor za neuspehu referenduma.
Napori za ustanovitev pokrajin, več denarja za plače in poceni vožnja po avtocestah. Kljub nespretnostim, težavam in kritikam predsednik vlade očitno ve kaj dela.
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/05/28/aduti-za-jesen/
Klikni tukaj za tiskanje