Žaljivi Vodušek

Avtor Denis Sarkić | 15. maj, 2008 @ 9:35

Na naš uredniški e-poštni predal je prispelo odprto pismo, ki ga je zaradi [1] poročanja novinarja TV Slovenija Vladimirja Voduška o 20. obletnici ustanovitve Slovenske kmečke zveze, v javnost poslal Aleš Primc, urednik zbornika Slovenska kmečka zveza.

Odprto pismo odgovornim na RTV Slovenija

20. obletnica Slovenske kmečke zveze

Spoštovani!

Poročanje sodelavca RTV Slovenija Vladimirja Voduška o 20. obletnici ustanovitve Slovenske kmečke zveze v televizijskem dnevniku 11. maja 2008 je bilo tako nedostojno in žaljivo, da terja javno razpravo.

V nedeljo 11.5.2008 je bil osrednji dogodek v Sloveniji prav gotovo obeležitev 20. obletnice ustanovitve Slovenske kmečke zveze, prve slovenske demokratične politične stranke po drugi svetovni vojni. Slovenska kmečka zveza je bila z izredno jasno demokratično in nacionalno vizijo nosilka demokratične opozicije. Bila je daleč najbolj množična opozicijska stranka, ki je leta 1990 sestavljala zmagovito koalicijo Demos in je prispevala največji k njeni zmagi na prvih demokratičnih volitvah. Ob volitvah leta 1990 je štela 35.000 članov, vse ostale stranke Demosa skupaj pa niti polovico toliko. Pa ne le to, na državni in lokalni ravni je aktivno sodelovala pri ustanavljanju drugih strank, predvsem Slovenske demokratične zveze in Slovenskih krščanskih demokratov. Pomen Slovenske kmečke zveze za slovensko demokratizacijo in samostojnost zato je izreden in neprecenljiv.

Slovenska nacionalna radio in televizija sta temu dogodku posvetila sicer primerno pozornost, vrhunec prav gotovo predstavlja odličen dokumentarni film Rosvite Pesek o Ivanu Omanu, kmetu iz Zminca, prvemu predsedniku Slovenske kmečke zveze, ki je bil prikazan v nedeljo zvečer in je izjemno dobro povzel čas in vlogo Ivana Omana v njem. Zato toliko bolj čudi to, kar si je njen sodelavec Vladimir Vodušek privoščil ob poročanju iz akademije ob 20. obletnici ustanovitve Slovenske kmečke zveze v Unionski dvorani 11. maja 2008. Vodušek očitno ni razumel, o kakšni obletnici naj bi poročal ali pa je, kar bi bilo še slabše, namerno želel omalovaževati pomen dogodka.

O skladnosti prispevka Vladimirja Voduška s temeljnimi novinarskimi načeli naj presojajo njegovi poklicni kolegi. Sam želim opozoriti na njegovo nekorektnost in žaljivost do ustanoviteljev Slovenske kmečke zveze, tako tistih, ki so bili navzoči na obeležitvi, kakor tistih, ki zaradi starosti, bolezni ali drugih razlogov niso mogli biti navzoči. Vladimir Vodušek je namreč namesto poročila s te prireditve pripravil prispevek o vplivu lastniških razmerij v Pivovarni Laško na Slovensko ljudsko stranko. Vprašam se le eno – ali je res moral zlorabiti to častivredno obletnico in prireditev oz. ali res ni mogel najti časa za poročanje o tej zadevi na mestih kamor take teme pašejo.

Slovesnost je bila izredno čustven, lep in bogat spominski dogodek, na katerem so se srečali mnogi ljudje, ki so s svojimi pogumnimi dejanji omogočili demokratične spremembe in samostojno Slovenijo. Redko se pojavijo takole na javnih prireditvah in še takrat, ko se pojavijo, so izbrisani, zamolčani.

Žal je novinar Vladimir Vodušek razočaral in užalil prav vse. V svojem prispevku ni predstavil poteka slovesnosti, njenega utripa, močnega naboja, visoke kulturne in umetniške izvedbe in predvsem ni niti z besedo omenil skoraj tisoč udeležencev. Nič o tem, da sta Ivan Oman in dr. Fran Zagožen, za izjemne zasluge za razvoj Slovenske kmečke zveze in demokracije v Sloveniji prejela častno priznanje itn.

Na tem dogodku, sem bil v osebnem stiku z vsaj 100 ljudmi. Veliko smo govorili o zgodovinskih dogodkih in spominih izpred 20 – ih let, o stanju demokracije v Sloveniji, o današnjem položaju kmetov, posebej o izredno velikem nesorazmerju med stroški kmetijske pridelave in cenami (stroški so se kmetom povečali 30, 40, celo do 60%, cene njihovih proizvodov pa največ do 10%), ki že ogrožajo cele kmetijske panoge (npr. prašičerejo), o mnogih dogodkih, ki jih pripravljajo občinski odbori Slovenske ljudske stranke v spomin na ustanavljanje podružnic Slovenske kmečke zveze v letu 1988 itn.

Ko sem si ogledal prispevek o 20. obletnici Slovenske kmečke zveze v televizijskem dnevniku, nič od tega, kar sem sam doživel v njem nisem mogel zaznati in prepričan sem, da tudi ne drugi, ki so bili ta dan v Unionski dvorani. Mi, ki smo bili tam, smo doživeli zelo lep dogodek in se veliko pogovarjali o prihodnosti in preteklosti. Žal pa mnogi ustanovitelji Slovenske kmečke zveze in slovenska javnost, ki se dogodka niso mogli udeležiti, o dogajanju niso dobili niti ustrezne informacije, kaj šele celovitega vtisa.

RTV Slovenija se še enkrat zahvaljujem za sicer korektno poročanje in prispevke o 20. obletnici Slovenske kmečke zveze, vendar pa jo pozivam, da se javno opraviči za prispevek Vladimirja Voduška.

Vladimirja Voduška prav tako pozivam, da se opraviči ustanoviteljem Slovenske kmečke zveze za poročanje v dnevniku 11.5.2008, hkrati pa ga pozivam, da morda ob tem dogodku zbere pogum in prizna napako izpred dvajsetih let. Tedaj, 12.5.1988, namreč ni imel poguma, da bi pripravil korekten prispevek o ustanovitvi Slovenske kmečke zveze. V prispevku o ustanovitvi Slovenske kmečke zveze, ki ga je takrat objavila RTV Ljubljana, si namreč ni upal izreči imena Ivana Omana, prvega predsednika Slovenske kmečke zveze.

S spoštovanjem,

Aleš Primc
urednik zbornika
Slovenska kmečka zveza, ob 20. obletnici


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/05/15/zaljivi-vodusek/

URLs in this post:
[1] poročanja: http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=1
8;c_id=172906