Kosov referendum

Avtor Jani Sever | 7. maj, 2008 @ 10:44

Vlada (minus Desus) si je domislila izjemno propagandno finto z referendumom o pokrajinah. Sledil je odgovor opozicije. Le zakaj ne bi istočasno izpeljali še referenduma o ukinjanju Komisije za boj proti korupciji? Tako pokrajine kot korupcija sta temi, ki ju menda volilno telo dobro razume ali ima o njih vsaj zelo jasno mnenje. Korupcija je najbrž celo v prednosti. Do nje imajo vsi enako negativen odnos. Tega se vlada seveda zelo dobro zaveda. Torej bi se bilo potrebno referendumu izogniti?

O pokrajinah se je vsaj mogoče kregati. O korupciji seveda ne. Morda o Kosu. Ampak izgovor, da se komisija sicer ukinja, vendar bo veliko večino njenih nalog prevzelo računsko sodišče, je kljub temu precej neprepričljiv. Kaj pa tiste naloge, ki jih ne bo prevzelo? Zakaj zmanjševati in ne povečevati nadzor nad korupcijo? In kaj je s spoštovanjem Računskega sodišča? Vsi vemo, da je Janez Podobnik še vedno minister za okolje, čeprav je Računsko sodišče zahtevalo njegovo zamenjavo.

No, trik z referendumom o ukinjanju Kosove komisije ima še en obrat, ki ga dela posebej zanimivega. Poslanske skupine Zares, SD, LDS, DeSUS in Lipa so prejšnji teden vložile zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora, na kateri bi odločali o razpisu prehodnega posvetovalnega referenduma o ukinitvi komisije za preprečevanje korupcije, ki naj bi bil istočasno s pokrajinskimi referendumi 22. junija. Ampak iz te moke ne bo kruha. Kot je pojasnil poslanec SDS Dimitrij Kovačič.

Opozicija naj bi zamudila rok, poleg tega v SDS menijo, da zastavljeno vprašanje ni dovolj jasno. Ker ne omenja prenosa funkcij komisije na računsko sodišče. Nekoliko nategnjeno - ampak ve se, kdo ima v državnem zboru večino. Vendar se tu trik šele začne. Ker vladajoča koalicija zavrača predlog za posvetovalni referendum o protikorupcijski komisiji, so ZARES, SD, LDS, Desus in Lipa napovedali sklic izredne seje, na kateri bi državni zbor odločal o predlogu zakona o omejitvah in prepovedih za nosilce javnih funkcij.

Gre za zakon, ki ukinja Kosovo protikorupcijsko komisijo, na katerem je vlada ves čas mandata vztrajala, sedaj pa se ga tik pred volitvami boji in je sama njegovo potrditev odložila. Videti je celo, da na čas po volitvah. Glasovanje o tem zakonu na izredni seji bi pomenilo, da se mora vladna koalicija sama odpovedati svojemu zakonu ali pa jo čaka naknadni zakonodajni referendum o zakonu, ki ukinja Kosovo komisijo, ki bi ga za nameček lahko izpeljali skupaj z državnozborskimi volitvami.

Vsekakor zelo zoprno za vlado in predvsem za njeno prvo stranko, ki si je praktično od začetka mandata prizadevala ukiniti Komisijo za boj proti korupciji. To bi namreč pomenilo, da korupcija ne bi bila samo ena osrednjih predvolilnih tem, ampak bi bili volivke in volivci pred volilnimi skrinjicami neposredno motivirani z vprašanjem, ali so za boj proti korupciji ali ne. V to bi se namreč prevedlo referendumsko vprašanje v njihovih glavah. In tisti, ki ukinjajo protikorupcijsko komisijo so menda za korupcijo? Ali ne?

Kaj torej lahko stori vladna koalicija? Vprašanje se zdi vedno bolj napačno, kajti stranke se pred volitvami odločajo po svoje in ne glede na koalicijske zaveze. Desus je tako ali tako proti, SLS pa je prav tako vedno bolj nezanesljiva glede zakona, ki bi ukinil Kosovo komisijo. A SDS se ne predaja. Le zakaj bi se? Morda bi ji še najbolj ustrezalo, da bi zakon padel zaradi koalicijske nezvestobe. Tako bi lahko ostala zvesta svojim načelom ter se hkrati izognila referendumsko-volilni korupcijski evforiji.

Res pa je, da bi to pomenilo, da Kosova protikorupcijska komisija ostaja ena od inštitucij za boj proti korupciji. Koza bi torej ostala cela. Vprašanje je le, ali bil tudi volk sit.

Jani Sever


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/05/07/kosov-referendum/