Skandinavski Borut
Avtor Denis Sarkić | 7. april, 2008 @ 22:57
Skandinavski model je navdih za iskanje rešitev novega, dinamičnega ravnovesja med interesi kapitala in dela tudi v Sloveniji, je ob današnjem obisku predstavnikov foruma skandinavskih socialnodemokratskih strank in sindikatov (Samak) povedal predsednik SD Borut Pahor. “Izkušnje, ki so nam jih skandinavski prijatelji danes prinesli v Slovenijo - ne zato, da bi jih sveto posnemali, prepisali brez slovenskih izkušenj, ampak zato da bi lahko žlahtno povzeli tisto, kar je lahko koristno za nas -, so dragocene,” je na novinarski konferenci v ljubljanskem Centru Evropa povedal socialdemokratski prvak.
Borut Pahor samo za Vest o skandinavskem modelu države in predvolilnih aktivnostih stranke SD:
Pahor o predvolilni utrujenosti: “So stvari, ki me navdihujejo, so stvari, ki me skrbijo.”
Vodja EU skupine foruma Samak in švedska poslanka v Evropskem parlamentu Inger Segelström je pojasnila, da skandinavski model, ki je v skandinavskih državah uspešen že več kot sto let, med drugim temelji na tesnem sodelovanju med sindikati in socialdemokratskimi strankami. Dodala je, da so v skandinavskem modelu, ki ga sestavljata tako gospodarska rast kot rast plač, vzpostavili dober socialni dialog. Delegacija se je ob tem s slovenskimi sogovorniki, tako Segelströmova, strinjala, da pot naprej ni v nižjih plačah, temveč v socialni Evropi. Po Pahorjevih besedah je socialno sporazumevanje vsekakor instrument, s katerim Socialni demokrati vidijo prihodnost reševanja nekaterih “težkih odprtih vprašanj, ki zadevajo prihodnost Slovenije, zlasti interes med delom in kapitalom”.
Ob tem v SD razmišljajo, da bi pri pripravi alternativnega vladnega programa, ki bo marsikaj črpal iz skandinavskih izkušenj, ter zlasti v primeru, če bi na naslednjih volitvah dobili mandat za vodenje države, “razmišljali o nekem velikem dogovoru, velikem socialnem sporazumu, ki bi poskušal postaviti na nove temelje ravnovesje med plačami zaposlenih in dobički tistih, ki jih vodijo ali pa so lastniki podjetij”. V tem mora aktivno sodelovati tudi država, je še poudaril Pahor, in sicer ne samo zato, ker je prek Slovenske odškodninske družbe in Kapitalske družbe deloma soudeležena v podjetjih, ampak zato ker je tretji steber socialnega partnerstva in mora biti z zmanjševanjem javne porabe eno od zagotovil za to, da tak dogovor lahko tudi velja. Kot je pojasnil Pahor, razmišljajo, ali bi tak velik dogovor lahko bil prava rešitev za izhod iz sedanjega stanja. “Razlike med plačami postajajo skorajda družbeno nelegitimne, so previsoke, ustvarjajo vzdušje, v katerem se ne verjame več v socialno pravičnost in solidarnost,” je izpostavil Pahor in dodal, da je treba najti dogovor, kako priti do pravičnejšega dogovora o razdelitvi ustvarjenega.
Segelströmova je še poudarila, da do obiska delegacije Samaka v Sloveniji prihaja tako zaradi slovenskega predsedovanja Svetu EU kot v znak podpore vseevropskim delavskim demonstracijam, ki so v soboto potekale v Ljubljani. Tudi SD je po Pahorjevih besedah podprla te demonstracije. Pri tem so v SD med drugim opozorili, da se delež plač v bruto domačem proizvodu že leta zmanjšuje, po drugi strani pa zelo narašča delež dobičkov iz kapitala. Švedska delegacija se je na današnjem obisku v Sloveniji, katerega gostitelj je predsednik Delavske zveze SD Miloš Pavlica, sestala s predstavniki poslanske skupine in stranke SD ter Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
Denis Sarkić
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/04/07/skandinavski-borut/
Klikni tukaj za tiskanje