Zgovorna prvakinja

Avtor Denis Sarkić | 26. marec, 2008 @ 20:14

Na četrtkovem sestanku premiera Janeza Janše s predsedniki parlamentarnih strank o Hrvaški bo LDS predlagala postopek za reševanje vprašanja meje s Hrvaško, je na novinarski konferenci napovedala predsednica LDS Katarina Kresal. Vlada namreč po oceni LDS nima ne dolgoročne strategije in ne kratkoročnih ukrepov glede teh vprašanj. Kot je pojasnila, bi se po oceni stranke morala Slovenija s Hrvaško najprej dogovoriti in zapisati, kaj predstavlja stanje na dan 25. junija 1991, vključno z vsemi spornimi točkami. Med slednje po oceni LDS sodijo slovensko-hrvaško-madžarska tromeja v Prekmurju, zemljišča okoli Mure, Snežnika, Sekuličev, Tomšičeve parcele ter problem meje na levem bregu Dragonje in morske meje. Državi bi se nato morali dogovoriti in skleniti sporazum o izogibanju kakršnimkoli incidentom ali posegom na teh spornih točkah.

Katarina Kresal o reševanju meje s Hrvaško:

Predsednica LDS o prestopih članov v druge stranke in “pred-volitvah” na levici:

Denis Sarkić

Predlogi LDS za reševanje odprtih vprašanj s Hrvaško:

Odnosi s Hrvaško in sestanek pri predsedniku Vlade

Dosedanji dogovori predsednikov vlad Slovenije in Hrvaške Janeza Janše in Iva Sanaderja, na Brionih 2005 in na Bledu lansko leto, nas niso pripeljali nič bližje končnemu sporazumu in določitvi meje med državama. Ravno nasprotno, priče smo hudim incidentom na skupni meji, ki jih povzroča v glavnem Hrvaška stran. Žal pa se slovenska Vlada na te provokacije ne zna odzvati in s svojimi ukrepi ni sposobna zaščititi suverenosti in suverenih pravic na celotnem slovenskem ozemlju in morju.
Očitno je, da predsednik vlade Janez Janša in zunanji minister Dimitrij Rupel nimata pripravljenega nobenega strateškega načrta niti seznama kratkoročnih ukrepov za reševanje spora s Hrvaško. Zaradi tega menimo, da je to tudi razlog za sklic jutrišnjega sestanka.

V LDS bomo predlagali reševanje v smeri treh korakov:
1. S Hrvaško doseči in podpisati sporazum, kaj predstavlja stanje na dan 25.06.1991, z vsemi odprtimi vprašanji, ki jih ta datum prinaša, med drugim
- tromeja Slovenija Hrvaška Madžarska v Prekmurju,
- zemljišča okoli Mure, Snežnika, Sekuličev, Tomšičeve parcele,
- problem meje na Južnem delu Dragonje, in morske meje.

2. S Hrvaško doseči in podpisati sporazum o popolnem moratoriju posegov na navedene sporne točke v času priprav dokončnega sporazuma o meji.

3. V procesu dogovarjanj za rešitev tega mejnega spora najprej izkoristiti diplomatsko politična sredstva – torej izvensodna sredstva, ki so nam še vedno na voljo in jih do sedaj še nismo izkoristili (anketna komisija, dobre usluge, sprava). Tak način reševanja naj zajema razumni časovni rok, ki naj bo nujna komponenta tega procesa, ki onemogoča vmesne pritiske za predvolilne namene v obeh državah. Šele če ta diplomatska sredstva ne uspejo, pridejo na vrsto arbitražna oziroma sodna sredstva.

V LDS menimo, da je predlagana oblika rešitve mejnega spora s hrvaško nacionalni projekt, ki presega obdobje ene vlade, ter ga je potrebno izvajati v čimbolj mirnem vzdušju in ga ne zlorabljati v vsakokratne predvolilne namene.


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/03/26/zgovorna-prvakinja/