Komentar - Stane

Avtor Vest | 19. februar, 2008 @ 14:52

Samo ugibamo lahko, kakšen bi bil odmev, če bi iste stavke kot jih je povedal kolega Prunk ob odstopu (svojem seveda), izrekla sedanja rektorica Univerze v Ljubljani. Znam pa si predstavljati, kaj bi povedali ugledni člani vladajoče stranke in trdno sem prepričan, da bi vsak svoj nastop končal s trditvijo, da v celoti in brezpogojno podpirajo na znanju temelječo družbo, Lizbonsko deklaracijo in Bolonjsko reformo. Pa jim lahko verjamemo?
Odgovor je žal en sam – NE. Ali je to naklepno, ali zaradi neumnosti in neznanja, ali zaradi privatnih zaslužkarskih interesov – Prunk bi rekel tajkunizacije visokega šolstva – je pravzaprav vseeno.
Če bi država resnično stremela k uveljavitvi na znanju temelječe družbe, bi vsaj za ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, imenovala na znanju temelječe vodstvo. Vrhunski uradnik, kar lahko da celo ministrica je, ne more niti približno razumeti zakaj je EU vpeljala Evropski Raziskovalni Svet in znatno podprla temeljne raziskave. Vrhunski uradnik bo kot papiga ponavljal staro paradigmo o potrebnosti uporabne znanosti.
Če bi država resnično želela kvalitetno izvesti Bolonjske reforme, bi najprej ocenila koliko ta reforma stane in v proračunu namenila ustrezna sredstva. Dejansko pa poslušamo govoričenje o podpiranju reforme, sredstva na študenta za izvedbo študija pa v Sloveniji padajo. Kako je to mogoče, če predsednik vlade, finančni minister in vsi ostali poznavalci (v narekovaju seveda) govorijo večanju sredstev za visokošolsko izobraževanje in deležu bruto nacionalnega prihodka, ki naj bi bil večji celo od povprečja v Evropi. Rešitev je preprosto v tem, da v proračunsko vsoto prištejejo štipendije, stroške za študentsko prehrano, vse socialne transfere in dobimo svetilnik. Žal bo to mogoče le do prvega trka ladje na čereh, ker našega virtualnega svetilnika, narejenega s proračunsko matematiko, ladja ne bo opazila.
Zato je odstop kolega Prunka koristno in pogumno dejanje. Janko, hvala, saj si nam omogočil, da spregovorimo o resničnih problemih. Čas je, da naredimo resno analizo in pripravimo resne ukrepe, da bomo ostali v stiku z na znanju temelječimi družbami. Janko! Res pa je tudi to, da ti ne damo odpustka za vse fakultete, ki si jih skupno z ostalimi v zadnjem času ustanovil.

Stane Pejovnik


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/02/19/komentar-stane/