Brezzobi kažejo zobe
Avtor Jani Sever | 7. februar, 2008 @ 11:00
V državnem zboru hvalijo Komisijo za boj proti korupciji. Sliši se nenavadno, saj hvala ni prihajala samo iz ust opozicije. Hkrati pa predstavniki vladne koalicije ne izražajo več tako zelo vehementno svojih averzij do predsednika komisije Draga Kosa. Kos kot enega svojih največjih uspehov predstavlja, da naj bi se prijavitelji domnevnih koruptivnih dejanj z manj strahu obračali na komisijo. Enako pomembna novica je včeraj prišla z računskega sodišča, ki poziva predsednika vlade, naj razreši ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika. Reakcija vlade ni bila presenetljiva. A pravzaprav je bila podobno zadržana.
Minister za okolje je samo nekaj zajamral, nekako v smislu, da zaradi takšnih stvari res ne misli odstopiti. Računsko sodišče za Janeza Podobnika očitno ni avtoriteta. Kar je vsaj nespametno, razen če se Podobnik ne namerava odpovedati politični karieri. Nespoštovanje računskega sodišča in neargumentirano zavračanje njegove razsodbe je nekaj, kar politika spremlja tudi, ko je zadeva končana. Se bo Podobnik, ko se bo nekoč znašel v opoziciji, lahko še kdaj skliceval na mnenja računskega sodišča. Ali pa morda misli, da se sam pač nikoli ne bo znašel v opoziciji.
Predsednik vlade Janez Janša je reagiral bolj premišljeno. Pravi, da je razumel, da se problem nanaša na leta med 2002 in 2005 in da torej zadeva prejšnjo vlado. Hkrati pa priznava, da je ministrstvo naredilo napako, ker ni pravočasno odgovorilo na poziv računskega sodišča. Sliši se precej nedolžno. Predsednik vlade ima po svoje seveda prav, če ne bi bilo računsko sodišče povsem jasno. Za to namreč gre, da ministrstvo ni naredilo tistega, kar mu je računsko sodišče naložilo. Razrešitve ni predlagalo zaradi ugotovljenih nepravilnosti, temveč zaradi nezadovoljivih ukrepov, za odpravo teh nepravilnosti.
In za kaj pravzaprav gre? Računsko sodišče je zahtevalo ureditev predpisov za zaračunavanje okoljskih dajatev. V Mariboru so denimo ljudje Snagi plačali več milijonov evrov preveč. Ministrstvo bi moralo izvesti sedem ukrepov. Izvedlo je samo enega. Na ministrstvu pravijo, da bodo denar vsekakor dobile občine. Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes se s to razlago ne strinja in pravi, da naj potem spremenijo zakon. Kakorkoli zneski niso majhni in prav nenavadno je, da poskuša ministrstvo ob njih ravnati tako brezbrižno, čeprav ima za to tudi dovolj dober razlog.
Zdi se namreč, da bi problem ostal skorajda neopažen če ne bi bilo računskega sodišča. A zakaj bi se s tem obremenjevali, če gre, kot so očitno prepričanim mnogi, za “brezzobega tigra”. Le zakaj bi ministrstvo upoštevalo računsko sodišče, če to ne more storiti ničesar, če nima nobenega pravega vzvoda za ukrepanje. No, politika se bo tudi v Sloveniji morala slej ko prej naučiti, da je včasih inštitucijam nadzora dovolj odzivnost javnosti. Podobnik bo seveda ostal minister in vlada bo vladala do konca mandata. Vendar bo madež ostal, posebej če se bo vlada odločila, da tudi po pozivu ne bo ukrepala.
Poziv po odpoklicu ministra, za katerega se je odločilo računsko sodišče, je presedan. Za tako radikalno potezo se računsko sodišče še nikoli ni odločilo. Ali to pomeni, da nikoli ni bilo soočeno s tako hudo kršitvijo? Zdi se, da gre za nekaj drugega – za neverjetno aroganco ob odločitvi o ignoriranju zahtev računskega sodišča. Presedan je najprej v tem, da ministrstvo inštitucijo nadzora razume kot nekaj povsem nepotrebnega. Manjka samo še odziv, da gre v primeru odziva k odstopu za politično motivirano akcijo računskega sodišča v času predsedovanja EU.
Računsko sodišče in komisija za preprečevanje korupcije. Dve inštituciji, ki ju ne vodijo vladi naklonjeni kadri in ki nadzirata delovanje oblasti, sta se v zadnjem mandatu vsekakor izkazali za izjemno pomembni. Mandata seveda še ni konec in od obeh pričakujemo še kakšno intervencijo. Bliže ko bodo volitve, več verjetnosti bo, da jih bodo prizadeti ocenjevali kot politične. A nauk je en sam. Ne glede na barvo oblasti in profesionalnost nadzornih organov, je nujno, da nadzorne funkcije opravljajo ljudje, ki ne sodijo v kroge tistih, ki trenutno vladajo.
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/02/07/brezzobi-kazejo-zobe/
Klikni tukaj za tiskanje