Komentar - Boštjan

Avtor Vest | 29. januar, 2008 @ 15:37

Štiriletni boj proti nezakonitemu in škodljivemu delovanju cementarne Lafarge v Trbovljah je prinesel grozljivo spoznanje o popolni podrejenosti slovenskih oblasti in znanstvenih ustanov kapitalu – v tem primeru celo tujemu! Francoski kapital v navezi z našo oblastjo in znanostjo oblikuje tisti »bermudski« trikotnik, ki ubija Zasavje. In za to sploh ni neke globje potrebe, kar je še najbolj žalostno.

Poglejte, paradni konj Zasavja, Elektroelement iz Izlak, ima več kot 1200 zaposlenih, Lafarge pa dobrih dvesto, torej šest krat manj. Čisti dobiček Elektroelementa je v letu 2006 znašal 1,2 mio EUR, Lafargev pa 7,6 mio EUR, kar pomeni, da je imel Lafarge 37 krat večji čisti dobiček na zaposlenega kot Elektroelement. Torej bi si z lahkoto privoščil zakonito in veliko manj škodljivo proizvodnjo.

Vendar, čemu le, ko pa se v Sloveniji tako zlahka žrtvuje okolje, pa tudi zdravje ljudi. Tudi sorazmerno večji zasavski oz. slovenski proračun za zdravstvo, ki posredno pokriva Lafargev ekstra dobiček, Francozov ne briga. Nasprotno, Lafarge je na okoljsko ministrstvo poslal predlog, da se mu dovoli veliko večje onesnaževanje okolja, kot to dovoljuje slovenska in evropska zakonodaja. In to za primer uporabe navadnih goriv, še posebej pa v primeru sežiga nevarnih odpadkov. Pazite, Lafarge se javno vseskozi hvali, kako so njegovi interni standardi strožji od nacionalnih zakonodaj in kako bo v bodoče zmanjšal izpuste nevarnih snovi. V resnici in tajno pa hoče za 100 do 300 odstotkov povečati onesnaževanje s težkimi kovinami, za 25 krat pa z organskimi spojinami, med katerimi so tudi rakotvorne iz prve nevarnostne skupine.

Agencija RS za okolje je na predlog Lafargea že odgovorila: zelo ponižno, seveda. Sporno naj bi bilo le povišanje izpustov kadmija in talija, ter še tisto petindvajsetkratno povišanje za organske spojine. Lafarge je zato na okoljsko ministrstvo poslal nov predlog, ki pa se od prvega razlikuje le v tem, da za organske spojine namesto 25 predlaga 20 krat povišane izpuste.

Sedaj, ko je Eko krog obelodanil namere Lafargea, je Ministrstvo za okolje in prostor javno izreklo stališče, da so obtožbe Eko kroga »vseprek in smešne«. In to je isto ministrstvo, ki je že legaliziralo Lafargeve črne gradnje naprav za sežig nevarnih odpadkov in ki je Lafargeu že dovolilo, da štiri leta ni opravljal z zakonom predpisanih meritev ter je tako lahko neomejeno onesnaževal Zasavje. Ti škodljivi in naduti birokrati na Ministrstvu za okolje in prostor so dobri vsaj v tem, da prilivajo olje na naš ogenj upora. Bomo videli, kdo se bo zadnji smejal.

Boštjan Pihler, aktivist Eko kroga


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/01/29/komentar-bostjan-5/