Draftiranje predsedovanja

Avtor Jani Sever | 28. januar, 2008 @ 11:10

Ali je kdo povsem resno mislil, da ZDA nimajo interesa vplivati na malo državo, ki vodi EU? Seveda ne. A objava dokumenta slovenskega zunanjega ministrstva o pogovorih slovenskih diplomatov v Washingtonu je kljub temu senzacija. Zaradi same vsebine, ki razkriva aroganco velesile in njeno globalno politično strategijo ter zaradi posledic, ki jih bo objava imela – za koga vse, bomo šele videli, a odmev je že sedaj dovolj zgovoren. Vpleten je tako rekoč ves svet. Rusija, Bližnji vzhod, generalni sekretar OZN in seveda Evropa. Sočasna objava v beograjski Politiki in ljubljanskem Dnevniku, ob obisku Ban Ki Moona pa priča o organizirani in dobro premišljeni akciji.

Le kdo vse je bil v objavo vpleten? Tega najverjetneje nikoli ne bomo vedeli. Kar daje dogodku dodatne dražljive razsežnosti. Prava mala drama, v kateri domišljija nujno prikliče v misli sodelovanje slovenske diplomacije, vseh mogočih tajnih služb in novinarjev. Vsekakor se ob razkritju dokumenta MZZ nekateri zelo veselijo in drugi so izjemno besni. Ni treba ugibati, da so zadovoljni v Moskvi in Beogradu in jezni v Washingtonu in Ljubljani. In Evropa, ki ji Slovenija predseduje? V zadnji zgodbi je spet videti nekoliko izgubljena. Tako kot vedno, ko se je potrebno odločati. Podobno velja za OZN in Ban KI Moona, ki je v Ljubljani povedal, da ne more ničesar reči o civilni misiji na Kosovu.

Slovenska vlada seveda ostaja trdna. Kar ne more biti presenečenje. Konec koncev jo vodi ekipa najčvrstejših zagovornikov Vilenske izjave. Takrat je Slovenija je brez težav podpisala, da ima Irak orožje za množično uničenje, še preden so ZDA svoje zlagane analize predstavile svetu. Največji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel ni niti trenil. Slovenski republikanci so bili v svojem navdušenju povsem zaslepljeni. In država pod vodstvom LDS jim je vdano sledila. Slovenija je takrat postala samo ena od vzhodnoevropskih držav, ki so verjele, da je brezpogojno zavezništvo z ZDA najboljši način za kompenzacijo manjvrednostnih kompleksov nasproti stari Evropi.

Zdaj ima Slovenija čast, da prva od teh vzhodnoevropskih držav, ki so v zgodovini – pa naj so imele državnost ali ne – vedno trpele za sindromom omejene suverenosti, predseduje Evropi. In zdaj naj bi bili začudeni, ker nam ZDA tako prostodušno predlagajo rešitve in ker se zdi, da jih Slovenija tako benevolentno sprejema? Ameriška administracija je naravnost navdušena nad našim zunanjim ministrom, tako piše v dokumentu. Vlada ima na to seveda pripravljen odgovor. Ne gre za pritiske, temveč za izmenjavo mnenj. V tej debati je izmenjave sicer bolj malo, saj Slovenija svojih mnenj nima veliko. Tista, ki jih ima, pa se izjemno dobro skladajo s pogledi administracije ZDA.

Hkrati objavljene podrobnosti iz dokumenta MZZ pričajo o tem, da se je Slovenija znašla v samem centru velike svetovne politike. Predvsem pa predstavljajo prijeme ZDA v svetovni diplomaciji. Igra, ki jo ZDA igrajo z generalnim sekretarjem OZN, ki naj bi bil pod prevelikim pritiskom Rusije, je morda nekoliko neprijetna, a hkrati priča tudi o njegovi avtonomiji. Pričakovane so tudi sugestije o tem, kaj naj bi se znašlo v deklaraciji, ki naj bi bila sprejeta ob letošnjem vrhu EU-ZDA. Vse od Kube, Venezuele, Irana, Iraka … Precej bolj zoprna je sugestija naj Slovenija prva prizna samostojnost Kosova in še bolj navodilo o Abhaziji, ki je nekakšna zrcalna podoba kosovskega primera.

In reakcija slovenske vlade? Najprej se je lotila iskanja izdajalca. Najbrž v sodelovanju z ZDA. Sprva so bili vsi skorajda zadržani. Kar je bilo nenavadno modro. Zadeva je pač nerodna, zakaj bi jo napihovali. Potem je predsedniku vlade včeraj očitno prekipelo in je spet malce izgubil kompas. Morda so bile krive mednarodne reakcije in odziv ZDA, ki bodo imele z razkritimi načrti zdaj obilo težav? Izpostavil je, da je dokument objavil: “… isti medij, ki je leta 1991 pozdravil prihod jugoslovanskih tankov.” In to naj bi rešilo zadrego? Gotovo ne. Bo pa poslej še bolj zanimivo opazovati slovenske mednarodne poteze. Predvsem glede priznanja Kosova.

“ZDA s Kosovarji trenutno draftirajo ustavo,” tako naj bi bilo zapisano v dokumentu MZZ. Izjemno. Stavek da misliti. So morda nekim drugim diplomatom, na nekem drugem sestanku, predstavniki State Departmenta razlagali, kako s Slovenci draftirajo predsedovanje EU? Presenečenje bi bilo, če se to ne bi zgodilo.

Jani Sever


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/01/28/draftiranje-predsedovanja/