Živčni Bajuk & fantje
Avtor Marko Bratuš | 13. december, 2007 @ 10:44
Komisija DZ za nadzor javnih financ je danes na pobudo poslanske skupine Zares vzela pod drobnogled javno prodajo delnic Nove Kreditne banke Maribor (NKBM). Po več kot štirih urah razprave so člani komisije od vlade zahtevali, da jim posreduje vse dokumente, ki so bili podlaga za cenitev banke ter določitev cene delnice, poleg tega pa tudi vse ponudbe dobro poučenih vlagateljev. Ko bodo posredovana gradiva preučili, bodo lahko sprejemali ustrezne sklepe. Po mnenju pobudnika seje, vodje poslanske skupine Zares Mateja Lahovnika ni prav, da je vlada ceno za male vlagatelje in dobro poučene vlagatelje določila enako v višini 27 evrov za delnico. “Vlada je imela diskrecijsko pravico glede izbora, torej bi lahko odločila, da se v tej fazi dobro poučenih vlagateljev ne vključi v privatizacijo oz. se na drugačen način določi ceno,” je menil. Cena 27 evrov je za dobro poučene vlagatelje po Lahovnikovi oceni prenizka. “Razvoj dogodkov na borzi je pokazal, da sem imel prav,” je dejal ter spomnil, da je danes delnica NKBM na borzi vredna 40 odstotkov več, kot pa se je prodajala v javni ponudbi.
Delni posnetek seje na kateri se lepo vidi, kako razburjen je bil finančni minister ob očitkih poslancev:
Finančni minister Andrej Bajuk je zagovarjal ceno delnice NKBM pri 27 evrih ter priznal, da so se najbolj bali, da bi vrednost delnice z uvrstitvijo na borzo padla. “Najslabše, kar se lahko zgodi, je, da bil cena znatno padla, to je namreč ključnega pomena za dolgoročen ugled ustanove,” je dejal Bajuk.
Oporekal je tudi poslanec SD Milan Martin Cvikl, ki je vladi očital, da je ceno postavila prenizko. “Trg je potrdil, da ste se zmotili vsaj za 40 odstotkov, če prištejemo še bonus delnice, pa celo za 50 odstotkov,” je izračunal. “Ker delate nestrokovno, je državni proračun izgubil 120 do 150 milijonov evrov,” je opozoril. Minister Bajuk pa je omenil, da se v proračun steka tudi davek od kapitalskih dobičkov tistih, ki so se delnice odločili prodati.
Javna ponudba delnic NKBM je bila v celoti izpeljana v skladu s slovensko zakonodajo, je Bajuk zavrnil očitke o netransparentni in negospodarni prodaji. Glede plačila finančnemu svetovalcu, družbi Citigroup, pa je povedal, da to znaša 1,1 odstotka od vrednosti transakcije, torej dobre tri milijone evrov. To je nizka cena, ker je bilo zanimanje investicijskih bank veliko, ocenjujejo na finančnem ministrstvu. Bajuk je tudi obžaloval, da je prišlo do nekaterih manjših napak, denimo do izločitve ponudb nekaterih dobro poučenih vlagateljev. Vodja komisije za privatizacijo NKBM Sašo Prelič je ob tem pojasnil, da država ni bila zavezana skleniti pogodbe z nobenim od ponudnikov. To je bilo vabilo malim in dobro poučenim vlagateljem, da posredujejo ponudbo, pod katero so pripravljeni skleniti pogodbo z državo, je pojasnil. Zaveza za izročitev delnic nastopi šele potem, ko država ponudbe sprejme, “zato nihče ne more biti žalosten, ker ni bil izbran, ker tega pričakovanja sploh nima”, je menil.
Medtem ko na finančnem ministrstvu zatrjujejo, da so z izbiro dobro poučenih vlagateljev zasledovali cilj stabilne lastniške strukture NKBM, pa je Lahovnik menil, da je izbor dobro poučenih vlagateljev nenavaden in dolgoročno škodljiv za lastniško strukturo NKBM. Prvi dan kotiranja na borzi je delnice prodal že vsak šesti vlagatelj; a ste res prepričani, da je to stabilna lastniška struktura, pa je vprašal Cvikl. Vladi je očital, da je ustvarila veliko tveganje, da bo prišlo do prevzema NKBM.
Bajuk je pojasnil, da so med dobro poučenimi vlagatelji, ki jim bodo prodali delnice NKBM, izbrali tiste, ki imajo namen, da vlagajo, in so jim lahko pripisovali, da so dolgoročni vlagatelji. Vse ostale so izključili, tako domače kot tuje, izbor pa je bil opravljen popolnoma v skladu s prospektom, je zatrdil. Vlada se je odločila pretežni delež prodati dobro poučenim vlagateljem, ker je bilo zanimanje malih vlagateljev veliko, pa so delež zanje povečali do največje možne mere, je še povedal minister Andrej Bajuk.
Daljši posnetek seje komisije za nadzor javnih financ:
Denis Sarkić, montaža: Marko Bratuš
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2007/12/13/zivcni-bajuk-fantje/
Klikni tukaj za tiskanje