Premiki in vztrajnost

Avtor Jani Sever | 28. november, 2007 @ 11:00

Boško Šrot je v zadnjem tednu postal politični igralec. Predsednik uprave pivovarne Laško je bil do pred kratkim tako rekoč anonimus v slovenski politiki. Tudi poznavalci niso vedeli, da je sploh član kakšne stranke. Pravo presenečenje je bilo, ko je sam povedal, da je član SD. Kajti vsi so ga ves čas tudi politično povezovali predvsem z njegovim bratom Bojanom Šrotom, dolgoletnim županom Celja in novim predsednikom SLS. Potem je prišel šok, za katerega se zdi, da ga je izzval predsednik vlade, s svojim ekspozejem o kriminalnem delovanju tajkunov in medijih. Boško Šrot je v javnost poslal oster odgovor na premierove grožnje ter enako ostro pismo Borutu Pahorju.

Stvari se postavljajo na svoje mesto. Šroti so od daleč videti kot družina, ki je nekako razpršila svoj politični “portfelj”. Kolikor bratov - toliko strank. Vsaj za dva brata to velja. Nekako tako kot so mnoge slovenske družine med drugo svetovno vojno enega od sinov poslale k domobrancem in drugega k partizanom. Enega na levo in drugega na desno. Ni šlo za ideologijo, ampak za varnost. Za možnost preživetja in družinsko prosperiteto. Šroti so, kot se zdi, v nekih drugačnih časih ravnali podobno. Do zdaj. Izstop Boška iz SD pomeni, da se počutijo dovolj močne. Sicer pa je o tem pričala že njegova izjemno odločna in jasna reakcija na govor Janeza Janše v državnem zboru.

A v prvem pismu je Boško samo natančno analiziral stališča predsednika vlade in se jim brez olepševanj uprl. Presenetljiva je bila morda samo ostrina, ki pa razmerij med njim in premierom ni spreminjala, saj so bila že nekaj časa očitno povsem podrta. Z drugim pismom je drugače. Posega namreč v širše odnose med strankami. Kljub temu, da Boško Šrot ni bil aktiven član SD, je prav on z izjavami Janeza Janše postal eden osrednjih razlogov za obtožbe na račun SD. Boška Šrota in laške pivovarje je Janšev krog v zadnjih mesecih - od dokončnega prevzema Dela - javnosti poskušal predstaviti kot tajkunsko navezo, ki obvladuje pomemben del slovenskih medijev.

Da se je vse začelo v trenutku, ko Laško ni več hotelo ali zmoglo financirati izgube, ki jo je povzročalo upravljanje Dela v skladu z navodili predsednika vlade, seveda ni nepomembno. Predsednik vlade je s svojo reakcijo na premike v najbolj prodajanem dnevniku jasno pokazal, da so tako imenovani tajkuni, ki obvladujejo medije sprejemljivi, dokler se pokoravajo njegovi volji. Pivovarji pa so pokazali, da so jim njihove zaveze dobičku in lastnim ambicijam - tudi političnim - pomembnejše od pripadnosti Janševi “pomladni” pravovernosti. Izstop Boška Šrota iz SD je samo potrdil, da ob tem ne gre za spopad med opozicijo in pozicijo, temveč za preoblikovanje razmerij na desnici.

In kaj to pomeni za vladno koalicijo? Novi predsednik stranke Bojan Šrot je sicer takoj izjavil, da brata ne bo povabil v svoje vrste. A ne glede na to, je jasno, da bo javnost poslej Šrote še bolj enoznačno povezovala s SLS. Za delovanje vladne koalicije to nikakor ne more biti blagodejno. Bo SLS vsaj deloma prevzela Boškove poglede na ravnanja Janeza Janše? Oziroma, ali bo Janša odslej enako oster do SLS in Šrotov kot je bil do SD? Poznavanje njegovega karakterja in nedavne izjave, da za SLS stoji pivovarski lobi, takšno ravnanje vsekakor napovedujejo. In potem je tu še vojna s tajkuni in njihovimi političnimi povezavami, ki jo napovedal predsednik vlade. Le kako bo v njej sodelovala SLS?

Na drugi strani, se na prvi pogled zdi, da izstop Boška Šrota razbremenjuje SD. En tajkun in en medijski imperij manj, naj bi stranki prinesli vsaj malo olajšanja pred napadi Janeza Janše. A stvari so bolj zapletene. Boško ima namreč prav in ni prvi, ki je to opazil. Borut Pahor s svojo krščansko držo nastavljanja drugega lica sicer pridobiva simpatije. Vendar se zdi, da hkrati tudi seje dvom v resničnost obtožb, ki jih na račun SD že dolgo intenzivno predstavljajo predvsem predstavniki SDS. Kdor ob obtožbah molči, jim pritrjuje. Pregovor je starejši od krščanstva in še vedno drži. In če Pahor misli, da bo predsednik vlade, zaradi Boškovega izstopa, spremenil svoj odnos do SD, se krepko moti.

Drugo pismo Boška Šrota tako, kot je videti, napoveduje nadaljevanje spopadov na frontah, ki so bile že odprte in jim daje novo dinamiko. Na eni strani lahko pričakujemo, da se bo konflikt med SD in SDS nadaljeval. Na drugi strani pa se nakazuje radikalizacija že napetega razmerja med SDS in SLS.

Jani Sever


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2007/11/28/premiki-in-vztrajnost/