Zaupnica za “princa teme”
Avtor Jani Sever | 16. november, 2007 @ 11:00
Predsednik vlade je predlagal glasovanje o zaupnici vladi v državnem zboru. Opozicija bo glasovala proti in vlada bi se morala podpreti. In ups - zmotil, glasovanje o zaupnici je javno - to vse spremeni. Včeraj so vsi govorili o tajnem glasovanju. Danes je postalo jasno, da temu ni tako. Zato se moram popraviti. Vlada ne more pasti. Predsednik vlade je predlagal glasovanje o zaupnici vladi v državnem zboru. Opozicija bo glasovala proti in vlada bi se morala podpreti. Kaj se je torej zgodilo? Ali lahko vlada kljub temu pade? Odgovornost poslank in poslancev je prevelika. Imeli smo krizo, ki je trajala nekaj dni in konec. Ostalo ostaja enako. Predsednik vlade je ves čas samo blefiral. Vse kar je imel za povedati je, da se mu godi krivica. Uf.
Predsednik vlade je predlagal glasovanje o zaupnici vladi v državnem zboru. Opozicija bo glasovala proti in vlada bi se morala podpreti. Kaj se je torej zgodilo? Ali lahko vlada kljub temu pade? Vse je mogoče, brez Desusa namreč ne more dobiti zaupnice. A glasovanje je tako ali tako tajno. To pomeni, da lahko tudi kdo od poslancev drugih koalicijskih strank glasuje proti vladi, pa tudi kakšen poslanec opozicije lahko taktično vlado podpre. Oboje bi bilo pravzaprav pričakovano. Je NSi lahko prepričana kako bo glasoval Janez Drobnič? Oziroma kdo lahko ve, kako bodo glasovali tisti v opoziciji, ki želijo, da vlada konča mandat? Kakorkoli - dokler ne bo znan rezultat, imamo v Sloveniji uradno vladno krizo.
Janez Drobnič je danes v Financah med drugim zapisal: “Za to vlado je značilno, da se je njen politični in mobilizacijski naboj izčrpal v relativno kratkem času - v dobrih dveh letih. Prišlo je do predčasne izčrpanosti, ki jo je zamenjala retorika všečnosti namesto dejanj.” Ob tem je spomnil na močno medijsko kampanjo o gospodarski rasti, ki pa je ljudje niso čutili v žepih - mimogrede, rast bruto plač znaša v letu dni 1,4% - omenil je menedžerske odkupe, inflacijo in dopuščanje klientelizma ter korupcije. Prepričan je, da Slovenija potrebuje evropsko desnico, in svoje misli zaključi s tem, da zadnje predsedniške volitve niso bile poraz, ampak zmaga resnice nad lažjo.
Janez Janša ima prav. Splošna klima v Sloveniji je slaba. In v tujini o njem in njegovi vladi res ni slišati prav veliko dobrega. In to ne samo iz ust o katerih zadnje čase največ govori, čeprav so seveda tudi socialdemokratska omrežja gotovo aktivna. Konec koncev je to za opozicijo tudi povsem normalno. Nekaj časa je imel predsednik vlade mir vsaj pred predsednikom republike. Ampak tudi to obdobje se je tik pred koncem mandata Janeza Drnovška končalo. Neprijetna novica je prišla iz Londona, kjer je bil premier pravkar na obisku. Včeraj je v londonskem [1] Timesu izšel članek z naslovom All hail the mystic President - nekako tako kot “Vsi pozdravljajo mističnega predsednika”.
Daljši prispevek, ki naklonjeno opisuje življenjsko pot predsednika republike in hkrati nedavno zgodovino države, ki jo je dolgo vodil tudi kot premier, je bil, kot pravijo, napisan na podlagi dveurnega intervjuja z njim. V njem je Janez Drnovšek Janeza Janšo opisal kot princa teme. Times pravi, da se slovenski predsednik republike ne strinja skoraj z ničemer, kar počne slovenska vlada in da jo celo obtožuje, da se premika proti nekakšnemu totalitarnemu sistemu. Menda se je Drnovšek v svoji kritiki vladnih ravnanj ustavil tik pred tem, ko bi moral reči, da Janševa vlada ni primerna za vodenje EU. Na vztrajanje Timesa je dejal, da na to ne more odgovoriti, da je vendarle predsednik Slovenije.
Grozno. Britanski mediji so povsem neuravnoteženi. Hm, nekaj bi bilo potrebno storiti. Morda bi lahko pomagala kakšna dobra PR agencija. Ali kakšen Zbor ali kakšna malce starejša revija. Ampak najbrž tudi to ne bi pomagalo. Konec koncev so to poskušali v Sloveniji, a se na koncu ni izkazalo za kdove kako uspešno. Predsednik vlade ima tudi glede tega prav. Malo je medijev in novinarjev, ki jih je uspel obvladati. A to še ne pomeni, da tega ni poskušal. Bil je samo precej neuspešen. Še največ je vlada dosegla na javni radioteleviziji, ki jo je z zakonom spremenila v državno - kot je takrat celo sama napovedovala.
Tja je odšel predsednik vlade povedat kaj bo storil. Zabavna oddaja je bila umaknjena s programa in nasproti njega se je usedel direktor televizije - sicer nekdanji novinar - in ga začel spraševati. Oziroma bolje rečeno servirati odgovore. Na to, da bi premieru zastavil vprašanje zakaj se je zlagal, da primerjava Slovenije in Belorusije izhaja iz brošure o oceni stanja v Sloveniji, ki jo je pripravila SD, seveda ni niti pomislil. Medtem so na POP TV v studiu sedeli predstavniki opozicije s predsednikom Desusa, ki se je edini od vladnih predstavnikov drznil priti na to televizijo. Kar je logično - POP TV je pač v nemilosti pri predsedniku vlade, ker menda ni dovolj uravnotežena.
Kasneje so vsi sedeli v Odmevih na TVS. In vsi so zatrjevali, da vlado podpirajo. Da se s predsednikom vlade popolnoma strinjajo. Da jim je težko, a da bodo naredili vse kar je treba in kar želi predsednik vlade. No Erjavec je že prej povedal, da bi vlada morala odstopiti. Ampak takrat je o tem razmišljal tudi premier. Zdaj bo za glas proti poterebno precej več poguma.
Bomo videli. Kot rečeno - glasovanje je tajno. In zdi se, da še eno leto vladanja v sedanjem stilu, ne more koristiti prav nobeni koalicijski stranki. Opozicija pa prav izrazitih argumentov, da bi vlado reševala tudi nima. Videti je, kot da vlada še najbolj lahko računa na strah poslank in poslancev pred morebitno predčasno izgubo službe.
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2007/11/16/zaupnica-za-princa-teme/
URLs in this post:
[1] Timesu: http://women.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/women/the_way_we_live/article2870371.ece
Klikni tukaj za tiskanje