Zares bo hec
Avtor Jani Sever | 8. oktober, 2007 @ 10:56
Slovenija ima novo parlamentarno stranko. Opozicijsko in šibko, ki pa kljub temu predstavlja resno novost na političnem trgu. Napovedi ji trenutno obetajo med pet in deset odstotkov. A to je samo začetna borzna ocena. Nova stranka pomeni konkurenco predvsem za stranke levice. Interpretacija, ki veseli desnico, pravi, da bi to lahko omogočilo SDS, da ostane najmočnejša stranka tudi po prihodnjih parlamentarnih volitvah. Hkrati pa bi oslabitev SD lahko vodila v veliko koalicijo. Scenarij je verjeten. Vendar vsekakor ni edini.
Že ob nastanku stranke obstaja nekakšna koalicija med Zares in SD. Oblikuje se okoli podpore skupnemu predsedniškemu kandidatu Danilu Türku. Sodelovanje je povzročilo tudi prve težave, ki pa so jih kot kaže vsaj začasno zgladili. Ne glede na to je očitno, da med strankama obstaja dovolj stičnih točk. Drugače skupnega kandidata za predsednika republike ne bi mogli imeti. Kljub temu med Zares in SD kakšna koalicija v stilu SDS in NSi ni mogoča. Vprašanje pa je ali to pomeni, da bodo razlike na levi dovolj jasno artikulirane. Ne le med SD in Zares. Tudi LDS je stranka, ki konkurira na istem prostoru.
Konkretnega programa zaenkrat nima nobena od teh strank. SD ima oceno stanja, nekakšen prvi korak do programa. Ampak programi nas čakajo šele prihodnje leto. Kakšni bodo pravzaprav še ni jasno. Je pa očitno, da morajo biti čim bolj podobni Jankovićevemu, da bi bili lahko uspešni. To pomeni, da morajo biti čim bolj konkretni, verjetni in jasno razumljivi. Ob tem pa bodo stranke levice ločevala predvsem dejanja. Opredeljevanja do konkretnih političnih problemov. Zares glede tega ni nova stranka. Vsaj ne glede poslank in poslancev. Njihova stališča in delovanje so znani, prav tako kot stališča in delovanje novega predsednika.
V Zares je dovolj starih znanih političnih obrazov. Prepoznavni so predvsem poslanke in poslanci. Za nove bo najbrž pravi čas šele pred parlamentarnimi volitvami, čeprav je nova stranka izvolila “čiste” podpredsednike. Za zdaj dajejo dajejo politični ton Zaresi stari obrazi. Kar je za stranko zoprno, ker je zaradi tega videti manj nova, hkrati pa zagotavlja politično izkušenost, brez katere nobena stranka v profiliranem političnem prostoru ne more računati na večji uspeh. Vrh stranke je pravzaprav eno izmed jeder bivše LDS.
Frakcije je bilo v nekdanji vladajoči stranki vedno težko definirati, a pogojno bi lahko tisti, ki je ustanovila Zares rekli tudi Drnovškova. Ob tem med člani najdemo tudi nekaj politikov Liste Zorana Jankovića. Povezave obetajo širitev baze Zares s simpatizerji sedanjega predsednika republike in ljubljanskega župana. Takšen razvoj bi najverjetneje pomenil, da Zares ne bo ravno marginalna stranka. In to še najbolj vedo v konkurenčnih strankah na levi, kjer so se na ustanovitev Zares pričakovano odzvali zelo hladno.
Ne glede na to kaj se bo zgodilo, pa je jasno, da se je z ustanovitvijo Zares zaključil krog preoblikovanja levice, ki se je začel s porazom LDS na prejšnjih volitvah.
Nekdanja LDS je razpršena po vsem levem političnem spektru. Ldeesovci so odločilni ali vsaj pomembni igralci v dveh starih in eni novi stranki. Kakšna bodo razmerja na levi, ki jih bo to preoblikovanje prineslo, še ni jasno. Vendar je očitno, da bodo spremenjena in da bodo narekovala tudi drugačno ravnanje konkurenčnih strank.
Zdi se, da nas na levi v prihodnjem obdobju čaka kombinacija političnega boja in hkratnih zavezništev, ki so pogosto neizbežna zaradi ideološke bližine. Iskanje razlik bo vsekakor zanimivo. Vsaj moralo bi biti. Seveda pod pogojem, da Zares v javno mnenjskih raziskavah, v katere bo poslej redno vključena, svoj položaj okrepi. SD bi bila v tem primeru v nevarnosti, da bo izgubila nekaj podpore. Enako pa velja tudi za LDS, za katero bi bilo to, ob zadnjih ne obetavnih rezultatih, lahko to precej bolj zoprno.
Desnica v prerazporejanju rejtingov gotovo ne bo pomembneje neposredno udeležena. A to je lahko tudi zelo slaba tolažba. Če bi se LDS, Zares in SD uspelo izogniti frontalnim medsebojnim spopadom, bi ustanovitev nove stranke namreč samo okrepila levi pol slovenske politike. Poleg tega pa je vprašanje ali tudi drugega pola kmalu ne čakajo pomembne spremembe.
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2007/10/08/zares-bo-hec/
Klikni tukaj za tiskanje