Barometer vladnega zadovoljstva

Avtor Jani Sever | 17. september, 2007 @ 11:05

Zadnja raziskava Politbarometra kaže, da oblast ni tako zelo nepriljubljena kot mislijo nekateri in kot so kazale poletne javno mnenjske raziskave. Podpora vladi je solidna - preko petdeset štirideset odstotna in tudi prva vladna stranka je svoj rejting nekoliko popravila. Zdi se, da je k temu v precejšnji meri prispeval Rop, ter nekoliko tudi dejstvo, da se je vlada, vsaj na deklarativni ravni, začela ukvarjati z inflacijo, ki se je za povrh v avgustu nekoliko umirila. In Janša je pokazal odločnost, ko je zamenjal kar tri ministre in direktorja Sove.

Dobre novice za vlado, ki je poleti preživljala svojo najglobjo krizo doslej. Celo NSi in SLS sta nekoliko popravili svoje rezultate. NSi na račun Peterletove kandidature in SLS kot kaže po zaslugi Šrotove napovedi, da se bo udeležil tekme za predsednika stranke. Nič velikega, čeprav je skok NSi opazen, a vendarle dovolj za malce optimizma po mesecih neprijetnih novic iz agencij, ki opravljajo meritve javnega mnenja. Vsekakor zadnji rezultati kažejo kako hitro se lahko razmerja med strankami spremenijo.

Dobra novica za vladne stranke seveda pomeni slabo novico za opozicijo. SD je doživela opazen padec. Ohranila je sicer minimalno prednost pred SDS, vendar je ta sedaj na nivoju statistične napake. Afera Sova se je konec poletja prevesila v drugo fazo, ki za Antona Ropa in SD ni najbolj prijetna. Še bolj neprijetno pa je, da bi lahko postala v nadaljevanju za SD in tudi za njenega predsednika še bolj zoprna. Ljudstvo hoče dokaze in za zdaj jih je - vsaj tiste, za katere smo izvedeli - bolje interpretiral Janša.

Še bolj neprijetna je raziskava za LDS, ki se ne premakne nikamor. Po začetnem navdušenju nad novo predsednico je očitno sledilo razočaranje. Kresalova se za zdaj v visoki politiki ne znajde najbolje. To se je povsem jasno videlo ob ključnem političnem dogodku - rekonstrukciji vlade, ki ji je bila priključena še zamenjava direktorja Sove. To je dogodek, ki ga prvaki opozicije enostavno morajo znati izkoristiti. Kresalova je ob tem sklicala tiskovno konferenco, ki je trajala dve minuti in pol, pa še takrat kaj posebnega, kar bi si veljalo zapomniti, nismo slišali. In to je vsekakor premalo za dvig priljubljenosti.

Situacija je nenavadna. Opazno večji delež vprašanih se namreč opredeljuje za volivke in volivce, ki preferirajo politike levo od centra. Tako na levi ostaja kar precej neizkoriščenega prostora, ki se še povečuje, kadar gre SD in LDS slabo oziroma ne najbolje. Kmalu bo v ta prostor posegel Zares, kar bo razmerja na levi gotovo spremenilo. Vprašanje pa je ali to lahko levi sredini izdatno koristi. Najbolj verjetno je namreč, da bo to sprožilo konflikte in ne predvolilnega koalicijskega sodelovanja, ki si ga želi Liberalna akademija.

Kratkoročno so bile med rezultati zadnjega Politbarometra seveda najbolj zanimive številke, ki napovedujejo izid predsedniških volitev. Lestvica je nekoliko presenetljiva. Vodi Lojze Peterle z 32. odstotki. Sledijo mu Danilo Türk s 15. odstotki ter Mitja Gaspari in Zmago Jelinčič s po 13. odstotki podpore. Malce nepričakovano visoka je prednost Peterleta v prvem krogu, še bolj pa čudi izjemno visok rezultat Zmaga Jelinčiča. Posebej ker razmerja med Peterletovimi zasledovalci napovedujejo, da bi se prvaku SNS lahko uspelo celo uvrstiti v drugi krog.

Tudi s tem je vlada lahko zadovoljna. Kandidatu, ki ga podpira večina vladnih strank gre dobro. Hkrati pa ji ustreza tudi morda najpomembnejša novica zadnjega Politbarometra, ki govori o skoraj neverjetni okrepitvi nacionalnega političnega krila. Ne le, da Jelinčič kot predsedniški kandidat pretendira na drugi krog, tudi njegova stranka je zabeležila fascinantnih sedem odstotkov in se tako uvrstila na peto mesto, samo en odstotek za tretjo LDS. Fascinantno? V državi kjer so Strojanom spet preprečili, da bi se vrnili na svojo zemljo, pa to skorajda ni bilo zabeleženo, niti ne.

A konec koncev je tudi v Franciji Le Pen prišel v drugi krog predsedniških volitev, ki so tam precej bolj pomembne kot pri nas. V Franciji je potem sledila reakcija, ki je desnico še utrdila na oblasti. Pri nas še nismo tako daleč.

Jani Sever


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2007/09/17/barometer-vladnega-zadovoljstva/