SDS se je skrčil

Avtor Jani Sever | 28. avgust, 2007 @ 11:17

V senci dogovarjanj s Hrvaško je bila v ponedeljek objavljena javnomnenjska raziskava Vox populi. Rezultati so fascinantni. Zelo zaskrbljujoči za vlado in še posebej za SDS. Vlado kot neuspešno ocenjuje 53,6 odstotka anketirancev, medtem ko jo podpira le 35,3 odstotka. Prva vladna stranka je sicer še vedno na drugem mestu, a z rezultatom, ki je neverjetno nizek - 13,9 odstotka. V dveh mesecih ji je uspelo znižati rejting za več kot 4 odstotke. Katastrofa.

Vse je nastavljeno za začetek kampanje proti javnomnenjskim anketarjem. A to se nikoli ni pretirano obneslo. Agencije, ki opravljajo merjenja javnega mnenja se seveda motijo. Za nekaj odstotkov. Včasih bolj, včasih manj. Kljub temu lahko njihovim številkam v povprečju zaupamo, če seveda upoštevamo napake, ki se bodo vedno dogajale. Vendar napake niso trendi. In pri zadnjih merjenjih, ki govorijo o priljubljenosti političnih strank v Sloveniji gre prav za to - za večmesečne trende.

Socialdemokrati vztrajajo na vrhu in za enkrat prav nič ne kaže, da bi jih kaj lahko od tam premaknilo. Vrh je namreč visoko. Zelo visoko v primerjavi s tem, kje se je po drsenju navzdol, ki traja že nekaj mesecev, znašla SDS. SD ves ta čas beleži odstotke, ki segajo preko četrtinske podpore volivk in volivcev kar je res daleč od 14 odstotkov. Posebej za stranko, ki je v opoziciji in ki pravzaprav ni prisiljena v kakršnakoli tveganja, ki jih prinaša oblast. SDS je ob upoštevanju tega dejstva lahko še bolj živčna zaradi svojega rezultata.

Kaj je torej krivo za takšen padec? Odgovor seveda ni enostaven. Sova je svoje že opravila. Gotovo tudi ne gre za “hrvaško vprašanje” - to bo šele prišlo na vrsto in na položaj vlade ter SDS najbrž ne bo delovala blagodejno. Julijski in avgustovski padec prve vladne stranke sta počitniška. Kaj se je torej zgodilo med poletjem? Oživeli sta zgodbi o gradnji mega igralniškega zabavišča in prodaji Slovenskih železnic ter Luke Koper. Temi, ki več kot očitno nista najbolje sprejeti med ljudstvom. Ampak to nikakor ne bi bilo dovolj.

Zgodilo se je nekaj drugega. Znova smo dobili inflacijo. To je nekaj, kar skrbi slehernega prebivalca. In ne reagiranje vlade, oziroma ignoriranje problema, le tega v očeh vseh dela samo še precej bolj grozečega. Ob tem je zanimivo, da inflacija ni škodovala priljubljenosti NSi, ki jo vodi finančni minister. Kakor da ljudje za inflacijo ne krivijo njega, ampak je zanjo kriva vlada. Za vse, kar naredi vlada pa je odgovorna SDS na čelu z Janezom Janšo. Poleg tega ima NSi Lojzeta Peterleta, obetavnega predsedniškega kandidata, ki je njen član in to se mora stranki vendarle nekje poznati.

Da sta ekonomska stabilnost in varnost za prebivalstvo daleč najbolj pomembni politični kategoriji, ni treba razlagati nikomur. Znamenje tega, kako pomebno sta, je najbrž tudi bliskoviti vzpon Mitje Gasparija, ki se je v raziskavi popularnosti politikov vzpel na drugo mesto. Uvrščen je takoj za Borutom Pahorjem. Videti je, da je njegov uspeh povezan prav s tem, da Gaspari simbolno predstavlja ekonomsko stabilnost in varnost. Tudi druga dva predsedniška kandidata/favorita, Lojze Peterle in Danilo Türk sta sicer uvrščena visoko (Peterle je tretji in Türk šesti), vendar njunaa priljubljenost, izmerjena v Vox populi, ne ustreza njunim potencialom v predsedniški tekmi.

Bi torej slovenske volivke in volivci pravzaprav Gasparija raje videli na mestu predsednika vlade kot na mestu predsednika republike? Tudi tako je mogoče razumeti zadnje rezultate. In če to drži, bi morali biti vlada in SDS toliko bolj zaskrbljeni. V situaciji, ko njuno politiko vedno manj ljudi ocenjuje kot všečno, je vzpon Gasparija, ki mu je vlada tako nespretno nasprotovala ob poskusu ponovne izvolitve na mesto guvernerja banke Slovenija, zelo slaba novica. Ne kot napoved težav desnice v predsedniški tekmi, temveč kot znak, da bo morala, če želi zmagati na naslednjih parlamentarnih volitvah, popolnoma spremeniti svoj pristop.

Manj kot štirinajst-odstotna podpora prve vladne stranke je namreč tako nizka, da ne zagotavlja ničesar. Posebej ne zmage na volitvah. Morda samo to, da se bodo rivali SDS na desnici, ki jih je Janša pred zadnjimi volitvami uspel spraviti pod svoje okrilje, dobili pogum.

Jani Sever


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2007/08/28/sds-se-je-skrcil/