Kam so šla partnerstva?
Avtor Jani Sever | 21. junij, 2007 @ 11:19
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je za delovanje paraSove obtožil SD. Presenečenje? Niti ne. Konec koncev gre samo za dosledno izpeljavo republikanske ideologije. LDS ne obstaja več in tudi nikoli ni obstajala. Bila je samo nekakšen odvod ZLSD - dedinje Komunistične partije. SD so sedaj dediči vsega tega. In partnerstvo? Zdi se, da ni edino, ki se počasi končuje.
Partnerstvo za razvoj, ki je že nekaj časa mrtvo, se obrača v grobu. A to ni najpomembnejša sprememba. Tisto, kar šteje je dejstvo, da se je s popolnim razkolom med SDS in SD zmanjšal tudi manevrski prostor za razumevanja in kompromise, ki jim je tako izrazito naklonjen Borut Pahor. Predsednik SD z Ropovim nastopom gotovo ni zadovoljen. Če nič drugega, ta ni v njegovem stilu.
Pahor je moral biti, ko je slišal Ropovo izjavo o Sovinem prisluškovanju, zelo jezen. Pravzaprav se je znašel v kotu. Če bi nastopil proti novemu članu SD Antonu Ropu, bi gotovo povzročil razkol v stranki. To dokazuje tudi podpora, ki je je bil Rop takoj deležen s strani vodje poslanske skupine Mirana Potrča. Zato je bolj ali manj molčal. A kdor molči - pritrjuje.
Tanko ima torej na nek način seveda prav. SD prav s tem, da je stopila za Antona Ropa, prevzema dediščino LDS in prejšnje vlade. Dediščino, do katere je doslej predvsem Borut Pahor zavzemal odločno distanco, kadar je bilo le mogoče. Drugo vprašanje je, komu lahko takšna nova situacija najbolj koristi. Zdi se, da bo za to pomemben končni izid afere Sova, ki se ga zaenkrat še ne da napovedati.
Vsekakor pa bo imel dokončen pokop partnerstva, ki je kot nekakšen zombi vendarle še živelo v razumevanju med Pahorjem in Janšo, pomembne politične posledice. Partnerstvo s SD je bilo za vlado vsaj tako pomembno kot za SD, saj ji je le to podeljevalo videz nekoga, ki se je zmožen pogovarjati. Zdaj to auro izgublja. Za nameček pa ima predsednik vlade težave tudi z drugimi partnerji. Sam je povedal, da se nekaj nenavadnega dogaja s SLS in z Desusom.
To je tudi sicer povsem očitno. SLS se je vedno poskušala osamosvajati. A ko se to dogaja na Štajerskem so stvari vedno zelo resne. Ob finančnem zaledju in očitnem soglasju s Podobnikovo strujo, SLS postaja ne ravno nenevaren konkurent SDS. Kljub Šrotovim obljubam zvestobe do konca mandata. Za Desus velja podobno. Nikoli ni bil ravno najbolj zanesljiv vladni partner. To, da je v njem aktivna Spomenka Hribar napoveduje samo še več nevšečnosti. Njeno delovanje običajno ni brez posledic. In kaj bo vse to pomenilo za NSi? Finančni minister ima kup težav prav z nekakšnimi člani SDS, kot sta Domen Zavrl ali Miran Strah ali prijatelji, kakršen je šef davčne uprave. Bo nastavil svojo glavo?
Partnerstva so takšna ali drugačna. Sestavljajo ali razdirajo jih interesi. In edino, kar je povsem jasno je, da se ti spreminjajo. Negotovosti - kakršno ustvarja afera Sova (čeprav ni edina), jih seveda lahko samo ogrožajo.
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2007/06/21/kam-so-sla-partnerstva/
Klikni tukaj za tiskanje