Zadnje dejanje
Avtor Adela Vuković | 20. junij, 2007 @ 23:20
Neodvisnost Kosova kot sklepno dejanje balkanske drame je bil naslov včerajšnjega predavanja albanologa, zunanjepolitičnega komentatorja Radia Slovenija in člana Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije Draga Flisa v ljubljanskem Centru Evropa. Fliseva izčrpna vizija razmer na Kosovu in prihodnosti te srbske pokrajine, ki je že osem let pod protektoratom Združenih narodov (ZN), prihaja ob pravem času. Po poročanju Reutersa so namreč ZDA in evropske države v Varnostnem svetu ZN predlagale sprejetje resolucije, ki bi za štiri mesece podaljšala pogajanja o Kosovu.
S štirimesečnim odlogom upajo, da se bodo izognili vetu Rusije na resolucijo o neodvisnosti Kosova, obenem pa omogočili srbskim in kosovskim voditeljem, da pridejo do sporazumne rešitve o prihodnosti te pokrajine. Resolucija o neodvisnosti Kosova, ki je nastala po načrtu posebnega odposlanca ZN, Finca Marttija Ahtisaarija, predvideva pravico Kosova pristopati k mednarodnim dogovorom in zaprositi za članstvo v mednarodnih organizacijah.
Če Rusija po štirimesečnem moratoriju ne bo podprla neodvisnost Kosova, ki je po Flisovem mnenju nujna, kosovskim voditeljem preostane »individualno lobiranje za priznanje neodvisnosti« pri posameznih državah. Kar je zelo možen scenarij tudi po mnenju Ahtisaarija. Kot še poroča Reuters, je nekdanji finski predsednik v ponedeljkovem pogovoru za finsko televizijo YLE povedal, da pričakuje ruski veto, ampak da bo Kosovo kljub temu še letos neodvisno. To bi pomenilo rešitev kosovskega vprašanja mimo Varnostnega sveta ZN, s podporo ZDA in EU.
Flis je poudaril, da ni strahu, da bi bil kosovski primer precedens za druge entitete na balkanskem ozemlju, kot sta denimo primera bosanskih Srbov in Hrvatov. Prav tako ni realno pričakovati izbruh še kakšne vojne. Med drugim tudi zaradi pojava »Balkan fatigue«, naveličanosti svetovne javnosti z večno brbotajočim balkanskim talilnim loncem.
Predavanje je poželo tudi burno reakcijo nekaj navzočih. Na Flisa so med drugim leteli očitki, da ni dovolj izčrpno predstavil problematike srbske manjšine na Kosovu, ki naj bi bila ogrožena in potisnjena v nekakšne enklave. Da je nekaj resnice na tem, je potrdil tudi Hašim Redžepi, viceguverner prihodnje Banke Kosova. Obenem pa je menil, da predstavlja največji medetnični problem zmanipuliranost kosovskih Srbov s strani države Srbije.
Drago Flis: »Neodvisnost Kosove je nujna, nujna, nujna … ampak dlje ne gre!«
Adela Vuković
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2007/06/20/kosovo-zadnje-dejanje/
Klikni tukaj za tiskanje